GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2017 18:32   Güncelleme : 31-03-2017 18:32

Şehitlik Beratı 31 yıl sonra verildi

Mardin İl Jandarma Komutanlığında görevli iken Mardin –Kızıltepe karayolu üzerinde 24 Mart 1986 tarihinde meydana gelen trafik kazası sonucu yaralanarak Diyarbakır Askeri Hastanesinde tedavi görürken şehit olan evli ve 2 çocuk sahibi Jandarma Astsubay Çavuş Vahdettin Özdemir’in şehitlik beratı 31 yıl sonra ilçe kaymakamı Muhittin Pamuk tarafından eşi Mine Özdemir’e teslim edildi.

Şehitlik Beratı 31 yıl sonra verildi

Beraberinde ilçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Derin, ilçe Emniyet Müdürü Ali Doğan ile birlikte ilçeye bağlı Kargıpınarı Mahallesindeki şehit evini ziyaret eden kaymakam Muhittin Pamuk şehit eşi Mine Özdemir(61) ile şehit’in kızı Demet Özdemir (33) ile bir süre sohbet etti. Pamuk ve beraberindeki heyet şehit eşi Mine Özdemir ile kızı Demet Özdemir’e Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gönderilen Şehitlik Beratını takdim etti.

Şehitlik beratının verilmesi sırasında şehit’in kızı Demet Özdemir duygulanarak 31 yıl sonra gelen şehitlik beratı için gözyaşı döktü.

Kaymakam Pamuk, ‘’Vahdettin Özdemir 1986 yılında askeri araçla göreve giderken geçirmiş olduğu trafik kazasında yaralanmış ve tedavi gördüğü Diyarbakır Askeri Hastanesinde şehit olmuştur. Devletimiz şehitlerimizin, ailesinin ve yakınlarının her zaman yanında olmuştur. Şehitlik beratı gecikmeli de olsa aileye takdim edilmiştir’’ dedi.

Eşinin şehitlik beratını ilçe kaymakamı Muhittin Pamuk’tan alan şehit eşi Mine Özdemir ise, ‘’Şuanda eşim adına çok mutluyum. Ona karşı son görevimizi yerine getirmiş gibi hissediyorum. 15 yıl önce Jandarma Genel Komutanlığına şehit beratı almak için başvuru yapmıştım ama 5 Generalin imzasıyla ret cevabı gelmişti. O dönemdeki yasa gereği terörle mücadelede şehit olmayanlara ‘’şehitlik Beratı’’ verilmiyordu yani yasa dardı. Ben devlete küsmüş vaz geçmiştim. Ancak 15 gün önce yeniden Jandarma Genel Komutanlığına şehitlik beratı için bir dilekçe daha yazdım. Dilekçemi yazdıktan 15 gün sonra Şehitlik beratının verildiğini öğrendim. 2013 yılında çıkan bir değişiklikle şehitlik tanımı genişletilmiş ve eşimde bu tanıma girdiği için beratımız bize teslim edildi.  Bizim için manevi değeri çok büyük olan bir beratı bizlere veren devletimize, Genel Kurmay Başkanlığımıza, Jandarma Genel Komutanlığımıza çok teşekkür ederim’’ diye belirtti.

Şehit’in kızı Demet ise, ‘’Jandarma Genel Komutanlığından ret cevabı gelince çok üzülmüştüm. Ben babamı hayal meyal hatırlıyorum. Herkese babam şehit diye söylediğimde hani beratı neden yok derlerdi. Babamın şehit olduğunu kimseye anlatamazken  ve şehitlik talebimiz ret edilerek umutsuzluğa düşmüşken devletimiz olmaz öyle şey diyerek babamın şehitlik beratını 31 yıl sona da olsa verdi ya o bize yeter. Devletimizden Allah razı olsun’’ diye belirtti.

AdminAdmin