Çanakkale Geçilmez
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıÇanakkale Geçilmez

Erdemli’de Çanakkale Zaferi ve Şehitleri için Muhteşem Proğram

Çanakkale Geçilmez
Bu içerik 2453 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününün 102. Yılı Kapsamında yapılan program Erdemli Sahil Bandı Tören Alanındaki Atatürk Anıtına 10.00´da Çelenk Sunma Töreni ile başladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan proğram Kaymakam Muhittin Pamuk ve Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun Atatürk Anıtına çelenk koyması ile devam etti. Vatandaşların Saygı duruşu ve İstiklal Marşına gösterdikleri ilgi görülmeye değerdi. Daha sonra günün anlam ve önemini açıklayan konuşmayı Jandarma II. Kademe Kemal Kalıçlı yaptı. Kalıçlı şunları söyledi; “Bugün Türk Savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümünün kutlanması ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin şehitler gününü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

Türk Milletinin elde ettiği bu zafer sadece kazanılmış bir zafer olarak görülmemeli ve sonuçları itibariyle neler götürüp getirdiğine bakılmalıdır. Bilinmelidir ki bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk Milleti için Anadolu’daki varlığının devam bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur.

Çanakkale savaşları maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale zaferi, Türk Milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine büyük etki etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleri ile verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az bir milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetciktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna ‘Ya şehit ol, ya gazi’ demek suretiyle vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armagan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin olumsuz sembolleri, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoru, şükranlarımı sunuyorum”

10.30´da Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde Sunuculuğunu Murat Bozoğlu ve Raziye Bayır’ın yaptığı ve Erdemli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin (Eski Tarım Lisesi)  hazırladığı Anma Programı ile devam eden programda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününün 102. Yılında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.


Erdemli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Ramazan Koz’un yaptığı konuşmasında; “Çanakkale savaşı dar bir coğrafyada siperlerin 8 metre mesafede olduğu, metrekareye altıbin merminin düştüğü, ikiyüzellibin askerimizin şehit olduğu, Türk ve dünya tarihinin en çetin savaşlarındandır.Biz bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek şerefli kahraman şehitlerimizi yad etmek üzere, huzurunuzdayız.

Çanakkale Zaferi, birinci dünya savaşında kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer, milletimizin, iman ve azminin, metanet ve manevi gücünün açık bir göstergesidir.

Çanakkale Zaferi; ırkları, renkleri ve dilleri değişik çeşitli milletlerden oluşan; yayılmacı haçlı ordularının Türk ve Müslüman milletimizi yok etmek amacıyla karadan, denizden ve havadan üzerimize saldırdığı ancak büyük iman gücüyle başarısız kıldığımız bir mücadeledir.

Çanakkale Savaşı, Yüce Rabbimizin “Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda sizde savaşın” (Bakara 190) emrine uyarak cepheye atılan kahraman askerimizin destanıdır.

Anafartalar Komutanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’deki askerimizin manevi gücünü şöyle anlatıyor; Karşılıklı siperler arası sekiz metre yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulamayarak kamilen şehit düşüyor. İkinci siperdekiler onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar gıpta edilecek itidal ve tevekkül ki, ölenleri görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiçbir tereddüt bile göstermiyor, sarsılmak yok!

Okuma  bilenler ellerinde Kur’an-ı Kerim, bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, şayan-ı hayret bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran, bu yüksek ruhtur.

O ruh, Türklük ve Müslümanlığının bekası için; Malazgirt’te, İstanbul’un fethinde Plevne’de, Kafkaslarda, Kut’ül Amare de Filistin’de  Kurtuluş Savaşında Afyonda, Dumlupınar’da, Büyük Taarruzda, Kıbrıs’ta, Güney doğuda ve son olarak 15 Temmuz’da düşmanlarımızı bir kez daha hüsrana uğratarak onları Türklük ve Muslümanlar üzerindeki emellerin hayal olduğu ortaya koymuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle, huzurunuzda bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, ruhları şad olsun diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Oratoryo gösterisi, Tiyatro gösterisi ve Kısa film gösterimi ile sona erdi.

Anma proğramında özellikle tiyatro gösterilerinde gözler yaşarırken vatandaşlar gösteriyi hazırlayan ve oynayanlara alkışlarla takdir ettiler.

Gösteriye protokol mensuplarının yanı sıra vatandaşlar büyük ilgi gösterdiler.

Gösterinin Ardından Erdemli Belediyesi tarafından Şehit yakınları ve gazilere Öğretmenevinde yemek ikramı yapıldı. 

erdemli ajans 18 mart çanakkale zaferi şehitleri anma
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Erdemli’de Bayram Trafiği
Erdemli’de Bayram Trafiği