EZO Başkanı Şahin: 502 bin lira borç ödedik
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıEZO Başkanı Şahin: 502 bin lira borç ödedik

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, oda meclisi ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte göreve geldikleri bir yılı değerlendirdi.

EZO Başkanı Şahin: 502 bin lira borç ödedik
Bu içerik 2700 kez okundu.

Erdemli Ziraat Odası  (EZO) Başkanı Rasim Şahin, Oda Meclisi ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte göreve geldikleri günden bu yana geçen bir yılı değerlendirdi.  Oda Meclis toplantısında konuşan Şahin, görevi  516 bin liralık borçla devraldıklarını bir yıl içinde 502 bin liralık borç ödediklerini geri 14 bin liralık borcun kaldığını söyledi.

EZO meclis toplantısında bir yıl önce göreve geldiklerinden bu yana yaptıklarını ve yapacak oldukları hizmetleri 18 madde halinde açıklayan Şahin, hedeflerinin odayı borçsuz  ve daha fazla hizmet veren oda haline getirmek olduğunu belirtti. Başkan Şahin, 18 madde halindeki hizmetleri şöyle dile getirdi:

 ‘’2- Erdemli Ziraat Odası Başkanlığı olarak 2015 yılında kendi bütçemiz imkânları ile sertifikalı Fidan Üretim Tesisimizin faaliyetlerini başlatmıştık,2016 Mart ayı itibari ile  Koyuncu  Mahallesinde sera kiralayarak Kivi ve Avakado Fidesi üretimi de yapmaya başladık. Çiftçilerimize Alternatif Ürün yetiştiriciliğini teşvik ettik.

3-Avrupa Birliği Standartlarında Zeytin Üretim, Hasat ve Pazarlama Tekniklerinin İncelenmesi Projesi’’konulu yetişkin eğitimi Personel hareketliliği projesi kapsamında Odamız Tarım Danışmanlarının Eğitimi için 15 Günlüğüne  İtalya ve İspanya ya eğitime gönderdik.

4-Çiftçilerin Toprak ve Yaprak Tahlili Yaptırmaları hususunda  Odamız Tarım Danışmanlarını görevlendirerek Tahlil yaptıracak olan çiftçilerin Toprak ve Yapraklarını  Bahçelerinden alarak laboratuara götürdük tahlillerini yaptırdıktan sonra gerekli olan gübreleme programı konusunda yardımcı olduk. Dikilen Bitkinin Normal Bir Gelişme Gösterebilmesi, İstenilen Verim Ve Kalitede Ürün Alınabilmesi İçin; Her Yıl Topraktan Kaldırdığı Besin Maddelerinin Düzenli Bir Gübreleme İle Toprağa Tekrar Verilmesi Gereklidir. Bu bağlamda  Çiftçilere yönelik yapılan bu hizmetin karşılığında, Gübreleme maliyeti azaldığından  Çevre, Çiftçi ve Ülkemiz kazanmıştır.

5- Erdemli Ziraat Odası, yaklaşık 500 çiftçiyi Adana Tarım Fuarına götürdü “25 Araba ile köy ve beldelerden 500 çiftçimizi son teknolojik gelişmeleri yakınen takip etmeleri ve yeni geliştirilen tarım aletlerini, fide ve fidanlar, gübre ve ilaçları görerek, bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmalarının sağlanması amacıyla bu gezi organize edildi. Yapılan bu etkinlikteki Çiftçilerimizin memnuniyeti bizleri de memnun etmiştir. Daha sonra  Ayrıca Bir Otobüs Çiftçilerimizle Anamur Tarım Fuarına katıldık. Anamur Muz Üreticileri Birliği ile ortak Çalışma Düzenleyerek Muz Seralarında incelemelerde bulunduk.

6- 14 Mayıs Çiftçi Bayramı Kutlaması

Çiftçi bayramı etkinlikleri çerçevesinde Köy gezileri icra edildi.

Bütün Dünyada  1984 ten bu yana her yıl 14 mayıs gününü Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

 En hayati olan gıdanın sofralarımıza ulaşmasını sağlayan bizleri 3 öğün doyuran çiftçilerimize çok şeyler borçluyuz.

 Güç şartlar altında ülke ekonomisine katkı sağlamak için çalışan, yorulan çiftçilerimize her zaman saygılı olmalıyız. Bütün yiyeceklerimizde çiftçilerimizin alın teri göz nuru olduğunu unutmamalıyız.

 Bu meslek, tohumu diliyle ıslatmış bitkinin ilk can suyunu teriyle vermiş olan meslektir. Bu meslek gün gelip öksüz kalan, oğlağı eliyle besleyen, gün gelip bir elinde makası, bir elinde kürekle çalışıp soğuk gecelerde seralarında soba yakarak geçimini sağlayan Akdeniz’in kıyısından Toroslar’ın zirvesine kadar uzanan yeri geldiğinde ekmeğinin arasına soğan saran ,yeri geldiğinde aç yatan cefakar bir meslektir çiftçilik…

Çiftçilerimizin bin bir emekle ürettiği ürünlerden düzenli bir gelir elde etmelerini sağlamak için herkesin elini taşın altına koyması gerekir.

Bu duygu ve düşüncelerle gerek meclis üyelerimiz gerekse yönetim kurulumuz adına Erdemli Ziraat Odası Başkanı olarak tüm çiftçilerimizin gününü kutladık Ürünlerin Para etmesi hususunda basın açıklaması yaptık.

7-Odamızın da iştirak ettiği Dikenli İncir Projesi Akdeniz Natural yaşam derneği tarafından sunulan Erdemli Ziraat odasının eş finansman olduğu Dikenli İNCİR Projesi hayata geçiriliyor.AVRUPA Birliği tarafından kabul gören bu projenin ikinci etabı olan 25 ziraat Mühendisine 30.05.2016-03.06.2016 tarihleri arasında Alata Araştırma Enstitü Müdürlüğü Toplantı salonunda İtalyadan gelen 4 kişilik heyet tarafından kursa tabi tutularak 25 kişilik ziraat mühendisleri 500 çiftçinin eğitimini gerçekleştirilecektir.Toplantıya Silifke,Erdemli,Tarsus İlçe Tarım Müdürleri,Orman Müdürlüğü proje birimi,AKİB Yönetim Kurulu üyeleri Ve 28 ZİRAAT Mühendisi Katılmıştır.Dikenli İncir Projesi dahilinde Orman Müdürlüğü ile istişare edilerek Yer tahsisi konusunda çalışmalarımız  devam etmektedir.

8- Güvenli Tarım Ürünü Yetiştirme Konusunda Kayacı Mahallesinde Çiftçi Ve İhracatçıyı Buşturarak Ortak Eylem Planı Oluşturduk.

Özellikle Sera da yetiştirilen

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim ŞAHİN; Güvenli Tarım Ürününden kastımız, Kalıntı problemi olmayan kaliteli ürün yetiştirmektir. Bu üretimi yapmanın yolu başta üreticilerimizi bilinçlendirmeden geçer.

Bu da Tarım Bakanlığına bağlı Kurumlar, İl, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ve Ziraat Odalarının İşbirliği içerisinde Gerçekleştirdikleri Çiftçi Eğitimleri, Toplantılar ve Uygulamalı eğitimler sayesinde olur.

Güvenli Tarım Ürünlerini üretebilmek için toprağı işleme aşamasından tutunda tohumun toprağa düşmesi, filizlenmesi, büyümesi gibi her kademede çocuk yetiştirilmesi titizliğinde olan aileler misali üreticilerimizin de can alıcı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

Üretici ve İhracatçının yani her iki kesimden insanların kar etmesi için üreticilerimize önemli görevler düşmektedir. Yetiştirdiğimiz ürünleri Kaliteli ve Kalıntı problemi olmadan piyasaya sürersek hem Tüccar kazanır ve hemde Tüketici kazanmış olur. İlaçlama da Reçeteli ve kalıntı bırakmayan ilaçların kullanılması gerekir.

 

9-14.10.2016 tarihinde Alata Araştırma ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Narenciye de Depo Çürüklüğü hakkında Çiftçilerimize yönelik eğitim toplantısı yapıldı.

10-Ankara da gerçekleştirilen Mersinliler etkinliğine katıldık.Mersin Ziraat Odaları olarak Tarsus Ziraat Odasının önderliğinde Mersin Ziraat Odaları adı altında stant açtık.Ankara da Yaklaşık iki ton file de yaptırdığımız Erdemlimizi temsil eden  Limonun dağıtımını yaptık.

11-Odamız Başkanlığınca Çiftçilerimizin Alternatif ürün yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi olmaları için Mersine bağlı SUNTURAS Mahallesine teknik gezi yapıldı. Geziye 8 mahallemizden 35 çiftçimiz katılmıştır. Erdemlimizde 500 Metreden-1100metre arasında Kivi yetiştiriciliği söz sahibi olmaya başladı.

12-Odamız Tarım Danışmanlarınca İlçemiz Çeşmeli ve Kumkuyu Mahallelerinde Tarla Günü Demosrasyon Uygulaması yapıldı. Trips için uygulanan tuzaklar kontrol edildi.

13-İlçemizde meydana gelen Şiddetli don olayından çiftçilerin zarar görmelerinin engellenmesi amacıyla Çiftçilerimize Meteorolojik uyarı Mesajları çekilmiştir.

14-Odamız Tarsim acenteliğinde sigortasını yaptırmış olan bir çiftçimize 55.000TL.lik hasar ödemesi yaptık. İlçemiz Sorgun Mahallesi çiftçilerimizden Alpaslan HEYBET’in bahçesinde meydana gelen dolu zararı sebebiyle TARSİM Tarafından 55.000TLlik hasar yardımı yapılmıştır.

15-Yerli Muzun Korunması amacı ile ANKARA da temaslarda bulunulmuştur. Yerli Muz fiyatlarında meydana gelen düşüş nedeni ile Oda Başkanı Rasim Şahin, Mersin Gümrüğünün İhtisas Gümrüğü yapılması gerektiğini, İthal Muz’ un Ülkemize Kırmızı Hattan Girişinin yapılmasının sağlanmasını, Gözetim Uygulamasına bir an önce geçilmesinin ve Ekvator Serbest Ticaret Anlaşması Müzakerelerinde Yerli Muzun Korunması taleplerini iletmek üzere Ankara’ya  Anamur Ziraat Odası Başkanı,Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı , Alanya Ziraat Odası Başkanı ve beraberindeki heyetlerle birlikte  Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU Bey , Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi ELVAN Bey, Ekonomi Bakan Yardımcısı, TZOB Genel Başkanı Sayın Şemsi BAYRAKTAR Bey, İthalat Genel Müdürü, Avrupa Birliği Genel Müdürü, Gümrükler Genel Müdürü ile konu görüşülerek olumlu sonuçlar  alınmış ve yerli Muzun korunması için oda başkanlarımızın ortak görüşü sunulmuştur.

Ayrıca Çiftçilerimizin geçim kaynaklarından LİMON ve DOMATES’e 2016-2017 sezonunda verilecek teşviklerin zaman kaybedilmeden verilmesi konularında da istişare yapılmış olup Gerek Bakanlarımız, Bakan Yardımcıları ve Genel Müdürler konudan bilgilendirilerek gerekenin yapılacağı hususunda sözlerini de almış bulunmaktayız. 

16-KAR AFETİ:İlçemize bağlı 7 mahallemizde meydana gelen kar afetinde zarar gören çiftçilerimizin yaralarının sarılması için gerek Birliğimizle yapılan istişare ve gerekse Bakanlık nezdinde yapılan çalışmalarda Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifinden çekmiş oldukları kredi ödemelerinin ertelenmesi ve Yardım edilmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır. Birliğimizin çalışmaları ile de Afetten zarar gören Çiftçilerimizin Sosyal Güvenlik Kurumu na olan borçları ertelenmiştir. Çiftçilerimize odamızca siz değerli Meclis üyelerimizin teveccühü ile Kişi başına 15 torba çimento yardımı yapılmıştır. 

17-Oda Meclisimizin onayı ile odamıza sebze yetiştiriciliği yapan Çiftçilerimizin yoğun istekleri doğrultusunda 6 tonluk Katı Gübre Dağıtma Makinesi ve Traktörümüze Yükleme Kepçesi alınarak Çiftçilerimizin Hizmetine sunulmuştur.

18- Oda Meclisimizin onayı ile Odamız Taş toplama Makinesinin İç Haznesi Değiştirilerek Daha Küçük taşlarında toplanması sağlanmış olup çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim ŞAHİN Meclis ve Yönetim Kurulunun Bir yıllık hizmetlerini anlatarak Çiftçilerimizin hizmetine devam edeceklerini söyledi.

erdemli ajans erdemli ziraat odası rasim şahin
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu