On Numara Proje
Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıOn Numara Proje

Minik Kalpler Projesi hayata geçirildi

On Numara Proje
Bu içerik 2044 kez okundu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen ve İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteklediği “Minik Kalpler Projesi” kapsamında öğrencilere kalp taraması yapılmaya devam ediliyor.

Geçtiğimiz yıl 15 Aralık’ta hayata geçirilen ve Şubat 2017’da tanıtımı yapılan proje kapsamında 6-10 yaş arası öğrencilere, doğuştan gelen ritim bozukluklarının tespitine yönelik EKG cihazları ile kalp taraması yapılıyor. Tarama sonrası elde edilen grafikler, Mersin Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümü profesör doktorları tarafından değerlendiriliyor ve ritim bozukluğu tespit edilen öğrencilerin aileleri bilgilendirilerek, Mersin Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi süreci uygulanıyor.

Başladığı günden bu yana proje kapsamında Toroslar, Mezitli, Yenişehir, Akdeniz ilçelerinde 12 okulda 3 bin 600 öğrenciye kalp taraması yapıldı. Proje tamamlandığında ise 20 binöğrenciye ulaşılmış olacak.

Sağlık ekipleri Ahmet Hocaoğlu İlköğretim Okulu’nda

7 Mart’ta Ahmet Hocaoğlu İlköğretim Okulu’nda tarama yapmaya başlayan sağlık ekipleri, iki gün içerisinde 350 öğrenciye kalp taraması gerçekleştirdi. Ahmet Hocaoğlu İlköğretim Okulu’nda 14 Mart’a kadar sürecek olan programın ardından toplam 750 öğrenci kalp taramasından geçirilmiş olacak. 

Projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ahmet Hocaoğlu İlköğretim Okulu Müdürü Ufuk Kaçıra, projenin, çocuğunu doktora götürme imkânı olmayan aileler açısından güzel bir hizmet olduğunu dile getirerek, “Öğrencilerimizin sağlığı açısından çok güzel bir proje olmuş. Birçok velimiz belki de çocuğunu doktora götürme imkanına sahip olamayacaktı, bir sağlık kuruluşunda EKG çektirip kalbiyle ilgili bir sorunu olup olmadığını öğrenemeyecekti. Ama şimdi bu imkân ayağımıza kadar geldi. Velilerimizin neredeyse tamamına yakını projeyi destekliyor. Çocuklarının bu projeye katılmasına gönüllü olarak izin verdiler. Biz de bu proje için Mersin Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

erdemli ajans mersin büyükşehir belediyesi minik kalpler projesi
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli'de Bayramlaşma Sevinci
Erdemli'de Bayramlaşma Sevinci
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Çeyizlerini Kursta Hazırlıyorlar
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Bakan Elvan, Avgadı’da Halkla Bayramlaştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı
Kızkalesi Bayramda Doldu Taştı