Erdemli'de 102 Yaşındaki Çınarlardan Birisi Daha Vefat Etti
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli'de 102 Yaşındaki Çınarlardan Birisi Daha Vefat Etti

Erdemli'nin ilk eğitmenlerinden Harfilli Köyünden Ali Doğan 102 yaşında vefat etti.

Erdemli'de 102 Yaşındaki Çınarlardan Birisi Daha Vefat Etti
Bu içerik 4260 kez okundu.

1947 yılında Yağda nahiyesinde ilçenin ilk eğitmeni olarak göreve başlayan “Eğitmen Ali” lakaplı Ali Doğan (102) hayatını kaybetti. İlçeye Bağlı Yaranbelen Mahllesinde oturan Ali Doğan uzun süredir kalp rahatsızlığı nedeniyle Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi görüyordu.

Tedavisinin ardından oğlu Ahmet Doğan’ın evinde kalan Ali Doğan, kalp yetmezliği sonucunda hayatını kaybetti. Erdemli’nin ilk Öğretmeni olan Ali Doğan’ın cenazesi Harfilli Mahallesi mezarlığına defnedildi. Ali Doğan evli ve 10 çocuk babasıydı.

1920 Yılında Harfilli köyünde, altı çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Doğan’ın babası Alanyalılar sülalesinden Hasan Bey annesi Zeynep Hanım’dır. Kurtuluş savaşına katılan babası Hasan, hayvancılıkla uğraşarak aileyi geçindirmeye çalışmaktadır.

Ali Doğan, İlkokulu 1928–1929 yılları arasında ilkokulu köyünde okudu. Fakirlikten dolayı okuyamadı, köyde yalınayak davar güttü, çift sürdü. Ayakkabıyla 16 yaşında tanışan Ali Doğan, 1942–1945 yılları arasında Çanakkale’de yedek subay olarak vatani görevini yaptı. Askerlik dönüşü Antalya Aksu Öğretmen Okulu’na kaydoldu. Öğretmen okulunu bitirdikten sonra 1947 yılında Harfilli köyüne öğretmen olarak atandı. Emekli olduğu 1975 yılına kadar Harfilli ve Yağda köyünde öğretmenlik yaptı. 13 Yıl öğretmenlik yaptığı Yağda köyüne 1950 yılında yeni okul açtırır. Köyün ilk öğretmen ve memuru olan Ali Doğan, başarı ve sıkıntılarla dolu 31 yıl görev yapmıştır. Köye öğretmen olarak atandığında köylünün çoğu “Biz yeni yazıyı kabul etmeyiz, bize Arap harflerini öğret.” tepkileriyle karşılaşır. Ama o, yılmaz ve sabırla mücadele eder. Yıkık viran bir evde 60 öğrenci okutur. Bununla da kalmaz akşamları yetişkin erkek ve kadınları da okuma yazmayı öğretir, onlara dersler verir.

Ali Doğan, Cumhuriyetin ilk yıllarında okuma yazmayı bilen ender insanlardan biri olduğu için köy muhtarlıklarının yazı işlerini de yürütmüştür. Harfilli, Yağda, Alibeyli, Güneyli, Kızılen, Küstülü ve Harfilli köylerinin hayvan sayımları, gelir ve giderlerini tutmuş güvenilir bir insandır.

Ali Doğan, Erdemli ve çevresini iyi bilen ayaklı bir tarih gibidir. Onun anlatımına göre, Harfilli köyü1931 yılında Yağda köyünden ayrılarak bağımsız bir köy olmuştur.

Ali Doğan, köylerde cehaletin yok edilmesi için mücadele etmenin yanında köylülere rehberlik etmesiyle de halkın gönlünde taht kurmuş bir eğitimcidir. Öğretmen okulunda gördüğü ekine gübre atma, ağaç dikme, aşılama, arıcılık, sebze yetiştiriciliği, hayvancılıkta ilaçlama gibi konularda köylüye yol gösterir. O yıllarda köylüler içme suyuna hasrettir. Köye 1950 yılında Demokrat Partili 3 milletvekili gelir. İçmek için su isterler. Ali Doğan, hem hayvanlarının hem de kendilerinin içtiği helkeden su ikram eder. Bunun üzerine milletvekilleri Yağda köyüne Pınarbaşı’ndan içme suyu getirtirler.

Yetiştirdiği öğrencilerinin doktor, savcı, kaymakam, öğretmen, polis, imam, memur gibi mesleklerde oluşu ve kendisine halen saygı göstermeleri onu en çok mutlu eden olayların başında gelmektedir.

Fatma Hanım’la evli olan Ali Doğan bu evlilikten 10 evlat sahibi oldu.

Erdemli Ajans olarak merhuma Cenab-ı Hakk'tan rahmet, kederli ailesine Sabr-ı Cemil diliyoruz.

erdemli ajans
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu