Erdemli belediyesi sel’in Yaralarını hızla sarıyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli belediyesi sel’in Yaralarını hızla sarıyor

Nerede İnsan, orada Erdemli Belediyesi

Erdemli belediyesi sel’in Yaralarını hızla sarıyor
Bu içerik 2514 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Geçtiğimiz gün yağan yoğun yağmurla birlikte sele maruz kalarak afet yaşayan Erdemli’de, afetin yaraları hızlıca sarılmaya başladı. Belediye ekipleri bir taraftan temizlik, bir taraftan teknik çalışmalar yaparken bir taraftan da afette mağdur olan vatandaşlara yardım çalışmaları gerçekleştiriyor.

Mersin’in Erdemli ilçesinde önceki gün yağan yoğun yağmur, ilçede sel afetine sebep olmuştu. Metrekare başına düşen 146,6 kilogramlık yağış miktarıyla Mersin’in en çok yağış alan bölgesi olan Erdemli’de yaşanan sel felaketi belediyenin zamanında aldığı tedbirlerle az zararla atlatışmış, belediye ekipleri gece gündüz teyakkuz halinde anlık müdahalelerle de felaketin büyümesini önlemişlerdi. Afetin üzerinden geçen sürede Erdemli Belediyesi çalışmalarını sürdürdü.

BÜYÜK TEMİZLİK ATAĞI

Erdemli Belediyesi Çevre Koruma ve Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, özellikle de selin yoğun olduğu noktalarda hummalı bir temizlik atağı başlatarak kenti temizlemeye başladıklar. Sel suları ile şehre gelen çamur, ot vb çöplerin temizlenmesi için ekiplerin hafta sonu ve gece gündüz çalıştığı bildirildi. Ekiplerin özellikle de mikrobik bir sorun yaşamasına mahal vermeden hızlıca çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

DERE YATAKLARI VE MENFEZLER

İlçede Devlet Su İşleri Müdürlüğünün görev sahası ve sorumluluğunda olan derelerle ilgili çalışma başlatan Erdemli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin, tıkanan menfezleri açma ve taşkınların olduğu yerlerde büz atma ve genişletme çalışmalarını yaptığı ifade edildi. Sorunlu olan yerlerde yoğun bir çalışma atağı başlatılırken, selin tahrip ettiği yol ve geçiş güzergahlarında da bakım, onarım hizmetinin sürdüğü belirtildi. Belediyeden yapılan açıklamalarda sorunlu olan yerlerle ilgili hem Karayollarına hem de Devlet Su İşlerine defalarca yazı yazıldığı, bu yazıların bazılarına cevap verilmediği bazılarına da olumsuz cevap verildiği vurgulandı.

PARKLARDA HUMMALI ÇALIŞMA

Belediye Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler, ilçede afetten zarar gören tüm parklarda hummalı bir çalışma başlattı. Bir taraftan parkların temizliğini yapan ekipler bir taraftan da bakım, onarım çalışmalarını sürdürüyor.

LİMON ÇİÇEĞİ İŞ BAŞINDA

Erdemli Belediyesinin son projelerinde birisi olarak göze çarpan ve sosyal yardım projesi olarak hayata geçirilen Limon Çiçeği ekipleri, afetten zarar gören ev ve işyerlerinin hasar tespit çalışmalarını tamamlayarak, mağdur olan ailelere düzenli olarak sıcak çorba ve yemek dağıttı. Ekipler diğer yandan ailelerin zarar gören ev eşyalarını da yenileyerek yardımlarını sürdürüyor. Özellikle de yatak, yorgan, battaniye, soba ve çekyat gibi birincil öncelikli yardımların yapıldığı kaydedilirken, yardımların kesintisiz bir şekilde süreceğinin altı çizildi.

BAŞKAN TOLLU VATANDAŞIN YANINDA

Sel afetin başladığı ilk saatlerden itibaren gece gündüz vatandaşları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, bir taraftan da çalışma yerlerini denetleyerek vatandaşının yanında olmuştu. Afetin yaralarının sarılmaya başladığı ertesi gün ise Belediye Başkanı Tollu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek, MHP Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu, MHP Mersin İl Yöneticisi Erol Erdoğan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Serdar Arslan ve daire amirleri ile birlikte sel mağduru aileleri ziyaret ederek yerinde incelemelerde bulundu. Vatandaşların dertlerini dinleyen heyet burada yaptıkları görüşmelerde gerekli talimatları vererek çözüm ürettiler. Vatandaşlarla sohbet eden heyet daha sonra vatandaşlara sıcak çorba ve yemek ikramında bulundu. Heyet üyeleri vatandaşların evlerinde inceleme yaparken geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Bu tür afetin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan heyet üyeleri vatandaşların her ihtiyacını karşılanacağı sözünü verdiler.

BAŞKAN TOLLU: ÖNCEKİ SEL AFETİNE GÖRE DAHA AZ ZARAR VAR

Yağan yağmur miktarının çok fazla olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Tollu, buna rağmen belediyemizin yıllardır aldığı tedbirler, bu afetin sonuçlarının büyümesinin önüne geçtiğini vurguladı. Ekiplerin gece gündüz çalıştıklarını belirten Tollu, bundan sonra da çalışmaların her anlamda süreceğini ifade etti. Tollu, tüm kurumların Erdemli için ellerini taşın altına sokması gerektiğini ifade ederek, kendileriyle birlikte afet boyunca hummalı çalışmalar sergileyen Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ ekiplerine de teşekkür etti.   

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu