Tollu, “Alınan tedbirler afetin büyümesini önledi”
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıTollu, “Alınan tedbirler afetin büyümesini önledi”

Erdemli’de aşırı yağışların sebep olduğu su baskınlarına Belediye ekipleri anında müdahale etti.

Tollu, “Alınan tedbirler afetin büyümesini önledi”
Bu içerik 2817 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Metrekareye düşen 146,6 kilogram yağış sebebiyle bazı bölgelerde vatandaşlar zor anlar yaşadı. Afet yerlerine zamanında müdahale eden ekipler vatandaşı en zayiatla kurtarabilmek için yoğun çaba harcadı. Gece boyunca çalışmaları takip eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, afetten etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Erdemli’ye Perşembe gecesi başlayıp, Cuma günü öğlen saatlerinde sona eren yağmur ortalamanın çok üzerinde gerçekleşti. Gece yoğun yağan yağmurda metrekareye 146,6 kilogram yağmur düştüğü bildirildi. Bu rakamın Mersin merkeze yağan yağmurun yaklaşık iki katı olduğu kaydedildi. Mersin genelinde en çok yağışı alan Erdemli’nin selden etkilenen mahallelerinde tahribatın izleri belediye ekiplerince siliniyor. Belediyenin zamanında aldığı tedbirler neticesinde bu yağış miktarına göre beklenenden daha az seviyede zarar var.

ERİYEN KARLARIN SULARI ETKİYİ ARTTIRDI

Yağan bu yoğun yağmurla birlikte yaylalarda bulunan karın erimesiyle selin daha güçlü geldiğini söyleyen Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “yaptığımız alt yapı çalışmaları ve aldığımız tedbirler sayesinde Erdemli sel olayından fazla etkilenmedi. Allah memleketimizi her türlü afetten korusun” dedi.  

BELEDİYE EKİPLERİ İLK SAATTEN BERİ TEYAKKUZ HALİNDE

Belediye ekiplerinin yağmurun ilk başladığı zamandan itibaren gece boyunca teyakkuz halinde olduğunu belirten Başkan Tollu, anında müdahalelerle afetin büyümesinin önüne geçildiğini ifade etti.

MOBİL İKRAM ARACI SICAK ÇORBA DAĞITTI

Erdemli Belediyesi olarak mağdur olan vatandaşlara yardım çalışması başlattıklarını belirten Tollu, Belediye mobil ikram aracıyla hem vatandaşlara hem de tüm kurumların çalışanlarına sıcak çorba ve simit dağıtıldığını bildirdi. Yetkililerden alınan bilgilere göre gıda, yemek ve elzem ev eşyası yardım çalışmalarının ve hasar tespitlerinin başladığı öğrenildi.

KOCAMAZ ERDEMLİ’DE

Gece yarısından bu yana çalışmaları yerinde denetleyen Başkan Tollu’ya, sabah saatlerinde Erdemli’ye gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’la buluşarak incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz burada yaptığı açıklamada tüm Mersinli’lere geçmiş olsun dileklerini iletirken, göreve geldikleri günden bu yana Mersin’in alt yapısına çok büyük önem verdiklerini bu anlamda da hizmet ürettiklerini söyledi. Bu hizmetlerin Mersin genelinde devam ettiklerinin altını çizen Kocamaz bu çalışmaları bu tür afetlerden oluşan zararı en aza indirmek için yaptıklarını kaydetti. MHP Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu, MHP Mersin İl Yöneticisi Erol Erdoğan, Büyükşehir Meclis Üyesi Serdar Arslan, Erdemli Koordinasyon Müdürü Yusuf Güzel, Erdemli MESKİ Müdürü Halis Gazi Hız ve daire amirlerinin de eşlik ettiği inceleme heyeti selden zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. MHP Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu da yaptığı açıklamada, yaşanan afetten dolayı Erdemli halkına geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini ifade ederken, belediye başkanlarının görevleri başında, vatandaşının yanında olduğunu söyleyerek teşekkür etti.

BAŞKAN TOLLU: “BİZ YILLARDIR UYARIYORUZ

Burada konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Tollu, “yıllardır Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğüne Erdemli’de yaşanabilecek olası sel baskınlarına karşı dere yatakları konusunda uyarı yazıları yazdık. Olması gerekeni söyledik. Fakat olumlu yanıt alamadık maalesef ve bu gün uyarılarımızın dikkate alınmaması yaşadığımız sel afetine etki etmiştir” diyerek, kendi imkânları ile dere yataklarını mümkün olduğunca temizlediklerini fakat yetkinin DSİ’de olduğunu söyledi. Bazı dere ağızlarıyla birlikte bazı menfezlerin de dar olduğunu belirttiklerini kaydeden Tollu, bu konuda da uyarılarda bulunduklarını beyan etti.

ZAMANINDA ALINAN TEDBİRLER AFETİN BÜYÜMESİNİ ÖNLEDİ

Erdemli Belediyesi olarak 2009 yılından bu yana alt yapıya çok büyük önem verdiklerini dile getiren Tollu, “yağan yağmur miktarına göre çok daha büyük bir afet yaşayabilirdik. Allah korudu hepimizi. Yaşanan olumsuzluklar ekiplerimizin gece boyunca ve gündüz yaptıkları müdahaleler ve öncesinde aldığımız tedbirler sayesinde en aza indirildi. Şükür ki can kaybımız yok. Zeminde bulunan bazı evlerimizi ve iş yerlerimizde küçük çaplı su baskınları yaşanmıştır. Ekiplerimiz hemen hasar tespit çalışmalarını yaptılar yardım çalışmalarımız başlamıştır” dedi.   

erdemli ajans erdemli belediyesi mükerrem tollu burhanettin kocamaz
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu