Limonlu-Kumkuyu’ya Arıtma Tesisi Yapılıyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıLimonlu-Kumkuyu’ya Arıtma Tesisi Yapılıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Akdeniz’in temizlenmesi yolunda önemli çalışmalara imza atıyor.

Limonlu-Kumkuyu’ya Arıtma Tesisi Yapılıyor
Bu içerik 2522 kez okundu.

Erdemli İlçesinde yapımı devam eden Limonlu- Kumkuyu Atıksu Arıtma tesisin birinci aşaması 2022 yılına kadar olan dönemi kapsayacak. Bu döneme kadar olan süreçte 38 bin 400 bin nüfusa hitap edecek tesiste günlük 6 bin 336 bin metreküp atıksu arıtılacak. 2022’den 2042 yılına kadar olacak ikinci aşamada ise 53 bin 300 nüfusa hitap edecek tesis günde16 bin 500 metreküp atıksuyu temizleyecek.

Tesisin Bölgenin Yerleşim yerlerinden toplanan atıksuların arıtılarak doğaya geri kazandırılması ve mevcut altyapının geliştirilmesi amacıyla hizmet vereceğinin altını çizen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “ İnşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediği Erdemli’deki tesiste; İnce ızgara kanalı, Debi ölçüm savağı, Havalandırmalı kum tutucu, Havalandırma havuzları, Çökeltim havuzları, Çamur geri devir pompa istasyonu, Çamur yoğunlaştırıcı, Debimetre rögarı, İdari bina, İşletme binası, Blower binası, Bekçi binası üniteleri ile ileri biyolojik arıtmanın yapılabilmesini sağlayan ünitelerin betonarme imalatları yapılacak. Kurulacak sistemle birlikte bölge sınırları içerisindeki kanalizasyon sisteminin bağlanacağı tesiste, günlük tüketim sonucunda oluşan evsel nitelikli atık sular çevreye zarar vermeden kanalizasyon sistemi ve terfi pompa istasyonlarıyla toplanarak arıtılacak. Tesisin tamamlanması ile birlikte Erdemli İlçesindeki atıksuları çevreye zararlı unsur olmaktan çıkacaktır. Tesis 2017 yılı sonunda tamamlanması öngörülmektedir.”  şeklinde konuştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yaklaşık 300 bin kişiye hizmet veren Anamur ve Bozyazı Atıksu Arıtma Tesislerinin yapımını tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Ayrıca rehabilitasyon, kapasite artımı çalışmaları tamamlanan Kargıpınarı, Atakent Atıksu Arıtma Tesisleri ve İnşaatı tamamlanan Mut Atıksu Arıtma Tesisi, İnşaatı devam eden Kızkalesi, Limonlu-Kumkuyu Atıksu Arıtma Tesisleri ve Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi ile yaklaşık 575 bin kişilik nüfusa hizmet vereceklerini söyledi.

Başkan Kocamaz, en büyük tesislerden olan Mezitli atıksu artıma tesisinin yapımının da sürdüğünü belirtti. Arıtma tesisinin tamamlandığında derin deniz deşarjı ile entegre bir yapı ile çalışacağı bilgisini veren Başkan Kocamaz, bu sayede deniz temizlemesine ihtiyaç duyulmayacağını anlattı. Başkan Kocamaz, batı havzası kollektör hattının tamamlandığını vurgulayarak, o bölgedeki atıksuların alınarak atıksu arıtma tesisine deşarjının sağlanması çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. Başkan Kocamaz, Aydıncık atıksu arıtma tesisi ile  Tömük Mahallesi atıksu arıtma tesisi yapımı  programlarında olduğunu Yenice, Mara Mahallelerinde ve Çamlıyayla İlçesinde atıksu arıtma tesislerinin yapımı için proje çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

erdemli ajans meski kumkuyu-limonlu arıtma tesisi
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu