Yörükler Umutlu, Bu yıl ‘’bereketli’’ olacak
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıYörükler Umutlu, Bu yıl ‘’bereketli’’ olacak

Koyunlar İkiz Doğurdu

Yörükler Umutlu, Bu yıl ‘’bereketli’’ olacak
Bu içerik 3092 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın! Haberin galerisi için tıklayın!

Bu yıl çetin geçen kış şartları Yörükler  tarafından ‘’Bereketli yıl’’ olacağı söyleniyor.Erdemli Sarıkeçili Yörükleri Derneği Başkanı Bayram Gök, ‘’Biz Yörükler için bu yaz bereketli ve bol kazançlı olacak’’ dedi.

Son 50 yılın en çetin kış şartlarının yaşandığını belirten Gök yaptığı açıklamada, ‘’Son 50 yıldır böyle kar yağışı ve ağır kış şartları görmedim. Geçen yıl ne yağmur yağdı ne de kar yağışı olmuştu. Bu nedenle de başta su kaynakları kuruduğu için otlaklar yeşermedi ve kurudu, hayvanlarımız yeteri kadar beslenememişti ancak bu yıl hem bol kar yağışı hem de yağmur yağışı oldu ve su gözleri açıldı. Baharla birlikte her yer yemyeşil olacak meralarda hayvanlarımız otlayıp bol bol peynir, yağ ve beslenmiş bir hayvanlarımız olacak. Kış çetin geçiyor ancak bunun karşılığında da sezonunun bereketli olacağını bekliyoruz’’ dedi.

Baharı dört gözle beklediklerini kaydeden Erdemli Sarıkeçililer Derneği Başkanı Bayram Gök, baharın ve yazın bereketli geçeceğini şöyle anlattı:

‘’Ağır kış şartları bizlere sıkıntı verse de önümüzdeki sezonun bereketli geçeceğinin müjdesini de beraberinde getiriyor. Bu yıl hem koyunlarda hem de keçilerde ikiz ve dişi doğumlar  yaşanıyor. Bu da Yörükler arasında baharın, yazın ve sezonunun bereketli olacağının işaretini veriyor. Hayvanlarımızın ikiz doğum yapmasına çok seviniyoruz çünkü ikiz ve dişi doğumlar ağır kış şartlarının sıkıntısını bizlere unutturuyor ve çok sevinçliyiz.’’

Sarıkeçili Yörüklerinden Ahmet Bakırcıoğlu da bol kar ve yağmur yağışının su gözlerini çoğalttığını belirterek, keçilerini otlattıkları yerlerde bol yeşilliğin olacağını umut ettiklerini söyledi.

Erdemlili Yörüklerden Mahmut Baş ise, koyun besiciliği yaptığını belirterek, ‘’Hayvan yetiştiriciliği yapmak çok zor ancak bizim başka yapacak işimiz yok. Geçen yıl sezon kurak geçtiği için hayvanlarımız fazla yeşillik otlayamamış bu nedenle de hayvansal ürünleri fazla alamamıştık. Bu yıl dağlara bol kar ve yağmur yağdı. Şimdiden hayvanlarımızı yeşil dağlarda  otlatacağımızı, hayvanlarımızın bakımının iyi olacağı ve aynı zamanda bol süt verip bol yağ peynir yapacağımızı hayal ediyorum. Karın fazla yağması hayvanların ikiz ve dişi doğum yapması sezonun bereketli ve bol kazançlı geçeceğini gösteriyor, temennimiz de bu yönde’’ diye belirtti. 

Haberimizin görüntüleri ve daha çok fotoğraf için yukarıdaki galerilerimizi tıklayınız. 

erdemli ajans sarıkeçililer
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu