EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-06-2022 19:19   Güncelleme : 22-06-2022 19:32

Erkenci İncirin Kilosu 35 Lira

Mersin’in Erdemli ilçesinde çiftçilikle uğraşan Emine Özen, bahçe duvarına kaya parçaları arasına yemelik olarak diktiği erkenci yemiş incirinden iyi gelir elde etmeye başladığını söyledi.

Erkenci İncirin Kilosu 35 Lira

10 yıl önce duvar dibine yemelik olarak diktikleri incir fidanın doğal ortamda, susuz, ilaçsız ve gübresiz büyüyüp meyve vermeye başladığını belirten Özen, yetiştirdiği inciri Erdemli Belediyesi üretici köylü pazarında kilosunu 35 liradan satmaya başladığını belirtti.

Haziran ayının ortalarından itibaren meyveyi toplamaya başladıklarını kaydeden Özen, Eylül ayının sonlarına kadar hasadına devam edeceklerini ve ürünü satarak aile bütçesine katkı sunmaya devam edeceklerini ifade etti.  

 

Çiftçilikle geçimlerini sağladıklarını anımsatan Özen, ‘’Duvar dibine yemelik diye diktiğimiz incir erkenci tür çıktı. İlk zamanlar sadece kendimiz yiyorduk ancak sonradan erkenci olmasından dolayı köylü pazarında satışa çıkarttık ve incirimiz rağbet gördü. İncirimiz yılda 400 kiloya yakın ürün veriyor ve her bir tanesi 100 ile 150 gram arasında geliyor. Yani yemelik diktiğimiz incirin kilosunu pazarda ve manavlara 35 liradan veriyorum. İncirimiz şimdi gelir getirici ürün haline geldi’’ dedi.

Emine Özen’in komşusu Leyla Dölek ise, incirin tadının çok güzel olmasından dolayı sürekli alıcısının bulunduğunu dile getirdi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin