GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-06-2022 19:41

Kızkalesinde Turizmciler Kurban Bayramı Ve Gurbetçileri Bekliyor

Mersinli turizmcilerin Kurban Bayramı ile yurt dışından gelecek olan gurbetçileri bekledikleri bildirildi.

Kızkalesinde Turizmciler Kurban Bayramı Ve Gurbetçileri Bekliyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Doğu Akdeniz’ in önemli turizm merkezlerinden Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi’ndeki turizm işletmecileri Kurban Bayramı için hem yurt içinden hem de yurt dışında yaşayan gurbetçilerden çok sayıda rezervasyon talebi aldıkları bu nedenle de doluluk oranının yüzde 95’ler çıktığı bildirildi.

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2 yıl süreyle yeni koronaviüs (Kovid 19) pandemi nedeni ile turizm sezonu sıkıntılı geçtiğini söyledi.

Pandeminin sona ermesi ve okulların tatil edilmesinin ardından yurt dışındaki gurbetçilerin de aileleri ile birlikte tatile erken gelmeye başladığını belirtti.

Kurban Bayramı öncesi yurt içinden ve yurt dışından başta Almanya olmak üzere, Hollanda, Fransa. İsveç, Danimarka, İtalya, Belçika gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelecek olan gurbetçilerden yüzde 95’e varan rezervasyon talebi aldıklarını yedinci ve sekizinci ay için yatak kapasitelerinin tamamen dolduğunu belirten Çalışkan, Otel motel ve pansiyon işletmecilerinin şimdiden yüzlerinin güldüğünü ifade etti

Otel işletmecilerinden. Mehmet Şirin Öztop, her yıl bayramın 10 gün erken gelmesiyle birlikte yani Temmuz ayı başıyla birlikte sezon başlamış olacağını belirterek yeni sezondan beklentilerini söyledi.

Özellikle gurbetçilerin pandemi nedeni ile tatile gelemediklerini kaydeden Öztop şöyle konuştu;

‘’Gurbetçilerimizin tatil ve aile hasreti bu bayramla birlikte bitecek. İç piyasadaki yerli tatilcilerimiz ve gurbetçilerle birlikte doluluk oranını şimdiden yakalamış durumdayız. Alınan rezervasyonlar bunu gösteriyor ki sezondaki doluluğun Eylül ortalarına kadar süreceğini tahmin ediyoruz.’’

Öztop, tüm işletmelerin hem bayrama hem de sezona hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Kızkalesi Admiral Otel Genel Müdürü Selahattin Tulgar da, Kızkalesi’nde tatil yapmayı genelde yakın kentlerden gelenler ile bölgeye yakın şehirlerde yakınları bulunan gurbetçilerin tercih ettiğini ifade etti.

Okulların tatile girmesiyle turizm bölgelerinde hareketliliğin başladığını vurgulayan Tulgar, ‘’Malum pandemi nedeni ile gurbetçiler iki yıldır tatile gelemiyorlardı, bu durum ortadan kalktı. Eskiden Avrupa’daki okullar Temmuzun ilk haftası kapanırdı bu değişti ve Haziran sonunda kapanmaya başladı ve ülkemize ve bölgemize gurbetçi akını başladı. Temmuz ile birlikte doluluk Eylülün ortasına kadar süreceğini bekliyoruz.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin