EĞİTİM
Giriş Tarihi : 15-06-2022 15:05

Zeka Oyunları Türkiye Üçüncüsüne Polis Eşliğinde Karşılama

Mersin’in Erdemli ilçesinde Akil ve Zekâ Oyunları Türkiye Şampiyonası'nda üçüncü olan Furkan Demir (10), memleketi Mersin'in Erdemli ilçesindeki evinden polis eşliğinde ile alınarak getirildiği okulunda şampiyon gibi karşılandı.

Zeka Oyunları Türkiye Üçüncüsüne Polis Eşliğinde Karşılama

Daha önce okulda, ilçede ve ilde Equlibrio birincisi olan Erdemli Sultan Akın İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Furkan Demir'de katıldı.  Demir, şampiyonada tüm oyunları başarıyla tamamlayarak averajla şampiyonluğu kaçırıp Türkiye üçüncüsü oldu.


İlçeye dönen Furkan'ın başarısıyla gururlanan ailesi, öğretmenleri ve arkadaşlarının katılımı ile sürpriz bir etkinlik yapıldı. Evden okula gitmek için annesiyle çıkan Furkan'ı polis  eşliğinde bazı veliler dev Türk bayrağı açarak karşıladı. Ardından okula kadar polis eşliğinde yürüyen Furkan'a ikinci sürprizi arkadaşları yaptı.

Türk bayrakları altında geçirilen Furkan'ı coşkuyla karşılayan arkadaşları tebrik etti. Furkan ise şampiyon gibi kutlama karşısında hem şaşırdı hem de duygusal anlar yaşadı. Omuzlara da alınan Furkan, karşılama töreninin kendisi için sürpriz olduğunu kaydetti.


Yakaladığı başarıyı anlatan 10 yaşındaki Furkan Demir, "Okul turnuvasını kazandım, sonra ilçeye gittim, ilçede de kazandım. Sonra Mersin'e gittim, Mersin'de de kazandım. Türkiye şampiyonasına gidince çok zorlandım, heyecanlı oldu ve orada da üçüncü geldim. Benim için değişik bir anı oldu. Arkadaşlarımın beni böyle karşılaması çok mutlu etti. Hepsine çok teşekkür ediyorum" dedi.
Oğlunun yeteneğini kendisi gibi eğitimci olan öğretmeninden öğrendiğini dile getiren baba Kenan Demir ise "Furkan'ın daha önceden böyle bir yeteneği olduğunu biz bilmiyorduk. Zeka oyunlarıyla satranç oynuyordu ama bu equilibrio tamamen sınıf öğretmeni keşfetmiş, bu alanda başarılı olduğunu anlamış. Bir gün veli toplantısında Furkan equilibrio katılacak dedi. Biz oyunun ismini bile duymamıştık daha önceden. Daha sonra okulda başarılı oldu birinci geldi. İlçede, ilde
de birinci gelerek aslında Türkiye birinciliğini kaçırdı orada biraz rahatsız olmasından dolayı. Zaten averajla kaçırdı. Bütün birinci olanlar 6 maç kazandı, averajla üçüncü oldu" ifadelerini kullandı.
Türkiye üçüncüsü olmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu aktaran Okul Müdürü Fatih Öngeli de, okula kazandırdığı başarı için güzel bir hediye vermek istediklerini ve karşılama planı yaptıklarını kaydetti.


İlçede başlattıkları zeka oyunları kapsamında okulda açılan kursla Furkan'ı keşfettiklerini anımsatan danışman öğretmen Gülden Kuz ardından derecelerin gelmesiyle şampiyonada başaracağına da inandıklarını dile getirdi.
4 yıldır Furkan'ın öğrencisi olduğu belirten öğretmeni Canan Sayın'da "Birinci sınıftan beri böyle oyunlara merakı vardı zaten. Birinci sınıftan beri bizde çocuklarımıza zaten bu tür oyunlara derslerimizde yer veriyoruz. Arkadaşlarının desteğiyle, kendinin de gayretiyle çok çalıştı gerçekten. Tebrik ediyorum" diye konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin