EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-06-2022 15:23

Baba Oğul, Birlikte Liseden Diploma Aldı, Sırada Üniversite Var

Mersin’in Erdemli ilçesinde ‘’Erdemli Mesleki Eğitim Merkezi’’ düzenlenen törenle bu yıl ikinci mezunlarını verdi. Mezun olan 60 öğrenci arasında 56 yaşında yapı tesisat ustası Mehmet Gültekin ile aynı meslekten mezun 24 yaşındaki İsa Gültekin de bulunuyor. Baba oğul Mesleki Eğitim Merkezinden mezun olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Baba Oğul, Birlikte Liseden Diploma Aldı, Sırada Üniversite Var

Mezuniyet töreninde konuşan Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitime önem verdiğini belirterek, ‘’Erdemli Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM)’nden geçen yıl 120,  bu yıl ise 60 öğrencimiz mezun ederek işgücü piyasasına kalifiye eleman verdik. Erdemli’deki okulumuzun sanayi ile iç içe olması bir avantaj, bize destek veren başta veliler olmak üzere ustalarımıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum’’ dedi.

Mesleki eğitimde yaş sınırının bulunmadığını vurgulayan Açıkyörük şöyle konuştu: ‘’Herke gelip buraya kaydını yaptırabilir. Bunun en güzel örneğini Mehmet Gültekin ve oğlu İsa Gültekin’i mezun vererek görmüş olduk. Tüm ustalarımızı MESEM’e bekliyoruz.’’

Okul Müdürü Hüseyin Kurt ise, daha önceleri kalfalık ve ustalık belgesi veren okullarının gerekli sınavlardan sonra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması veren okul haline dönüştüğünü kaydetti. Kurt okullarından mezun olanların çıraklık ve ustalık belgelerinin yanında meslek lisesi diplomasını da aldıklarını vurguladı.

Erdemli MESEM’den ikinci dönem mezun olan baba oğul ise diplomalarını almaktan mutlu olduklarını dile getirdiler.  

Oğlu ile birlikte lise diplomasını alan Mehmet Gültekin (56)  pandemi döneminde uygulanan uzaktan eğitim sayesinde dersleri tamamladıklarını ve diplomayı almaya hak kazandıklarını söyledi. Oğlu İsa Gültekin (24)’in yanında çalıştığını ifade eden baba Gültekin, girdikleri derslerde çocukluğunu ve gençliğini yeniden yaşadığını heyecanla okulu bitirdiklerini belirtti.

Bacağında şalvarı üzerine giydiği mezuniyet cüppesi ve kepiyle podyumda yürürken heyecanlandığını ifade eden Gültekin şöyle konuştu:

‘’Podyumdaki o hali anlatmak mümkün değil ancak yaşayınca bilirsin. Diplomayı oğlumla birlikte almayı kelimelere döküp anlatamıyorum. Anlatılmaz yaşanır.’’

İsa Gültekin ise, babam aynı zamanda benim usta öğreticim diyerek, ‘’Babam ile aynı okuldan mezun olup diploma almak ve kep atmak beni sonsuz duygulandırdı. Heyecanımı anlatamam çok güzel duygu. Sırada Üniversiteye birlikte gitmek var.’’ şeklinde konuştu.

Konuşmalarından ardından öğrencilere mezuniyet diplomaları ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Erdoğan okul yöneticileri tarafından verildi. Öğrenciler anı fotoğrafı çektirirken baba oğul da mezuniyet kepini havaya fırlatarak sevinçlerini ifade ederken, tüm öğrenciler Ahi Evran ustalık yemini etti.  Yapı tesisat bölümünden mezun olan en yaşlı öğrenci olarak Mehmet Gültekin mezuniyet kütüğüne brovesini çaktı.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin