GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2022 19:51

Türkiye’de Yılın Projesinden Muhteşem Sergi

Türkiye’de Yılın Projesi Ödülünü alan Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Mersin Üniversitesi ve Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığına hayata geçirilen Olba Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi’nde fotoğraf sergisi düzenlendi.

Türkiye’de Yılın Projesinden Muhteşem Sergi

Novacity AVM’de gerçekleşen Fotoğraf sergisine Erdemli Kaymakamı Avni Kula, ETSO Başkanı Orhan Sarı, Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Erdoğan, Esnaflar Odası Başkanı Halil Metik, Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Emniyet Müdürü Mahmut Duru, Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. DR. Nida Naycı, ETSO Yönetim Kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Mersin Üniversitesi  ve Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığına hayata geçirilen Olba Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi’de yaklaşık 2 yıl süren özverili çalışmanın sonucunda Fotoğraf Sergisiyle Projeyi taçlandırdı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenen ve her yıl bölgesine kazandırdığı sosyal, kültürel, çevresel ve ekonomik katkılar doğrultusunda farklı temalarda başarılı çalışmalara verilen Türkiye Şehir Ödülleri “2020 yılı Yılın Turizm Projesi” kategorisi 109 başvuru içerisinden seçilen “Olba Kültür Yolları Projesi”ne verildi.

ETSO Başkanı Orhan Sarı yaptığı konuşmada başta proje ortağı Mersin Üniversitesi olmak üzere; proje süresince desteklerini esirgemeyen ve Erdemli’nin sahip olduğu kültür ve turizm değerlerinin görünürlüğünü arttıran bu önemli sürece verdikleri destekler için herkese teşekkür etti.

Başkan Sarı, ‘Erdemli ilçemiz sadece güneş, deniz ve kum turizmi için değil tarih ve doğa turizmi içinde çok büyük bir potonsiyele sahip. Hazırlamış olduğumuz bu proje ile biz bu potonsiyeli ortaya koymaya çalıştık. Çok güzel yol katettiğimizi düşünüyoruz. İşte bu fotoğraflar da Olba Kültür Yolları projemizle hedeflediğimizi ortaya koyuyoruz. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum’ dedi.

Mersin Üniversitesi öğretim üyesi ve proje koordinatörü Prof. Dr. Nida Naycı, Başarılı bir bölgesel kalkınmanın temelinde kırsalda geliştirilecek sürdürülebilir tarım, kültür ve turizm politikalarının yattığını belirterek dünyada  deniz-kum-güneş kitle turizminin yerini hızla yaygınlaşan eko-turizm yaklaşımlarının aldığını ifade ederek “Olba Kültür Yolları” projesi ile bölgede ilk defa toplum destekli turizm yaklaşımlarını başlattıklarını ifade etti. 

Erdemli Kaymakamı Avni Kula’da yaptığı konuşmada çok güzel bir proje ve sergi olduğunu Erdemli’nin Eko-Turizm için büyük bir potonsiyeli olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Gezenlerin büyük bir beğenisi kazanan sergi 15 gün açık kalacak.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin