YAŞAM
Giriş Tarihi : 06-06-2022 19:47

Caretta Carettaların Üremesi İçin Yolları Açılıyor

Erdemli Belediye Spor okulu ‘’Doğa müfettişleri’’ öğrencileri ile belediye temizlik işleri ekipleri caretta carettaların üreme alanlarından Erdemli Talat Göktepe Tabiat Parkı sahilinde çevre temizliği yaptı.

Caretta Carettaların Üremesi İçin Yolları Açılıyor

Sahilde temizlik yapan gönüllü  doğa müfettişleri ekibi vatandaşlardan sahilleri kirletmemelerini istedi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu gazetecilere yaptığı açıklamada,  “Akdeniz’de kum zambakları çiçek açıyorsa,  Caretta carettalar sahile çıkıyorsa, doğa adına umut var demektir. Caretta carettaların doğaya çıktığı bu süreçte, onlara temiz bir çevre, temiz bir doğa bırakmak adına doğa müfettişlerimizle birlikte, gençlerimizle birlikte sahillerimizi temizliyoruz“ dedi.

Erdemli Belediyesi Spor İşleri Müdürü Kamil Boran, doğada sadece insanların yaşamadığını tüm canlıların yaşadığını belirterek doğanın ve sahillerin kirletilmemesi gerektiğini söyledi.

Spor işleri bünyesinde spor eğitimi alan ve gönüllü doğa müfettişliği de yapan minik öğrencilerle Erdemli Talat Göktepe Tabiat Parkı kumsalında çevre temizliği yaptıklarını belirten Boran, ‘’Çamlık kumsalımızda nesli tükenme ile karşı karşıya bulunan endemik bitkilerden kum zambağı ve yine nesli tükenmekte olan caretta carettalar üremek için sahillere çıkmaya başladı. Belediye olarak biz de doğa müfettişlerimiz ile birlikte hem nesli tükenme tehlikesi altındaki kum zamlbaklarını hem de carettaların rahat üreme yapmaları için sahilde temizlik yaptık. Doğa sadece insanların yaşadığı yer değildir. Doğa tüm canlıların yaşam mücadelesi verdiği nadide bir yerdir. Lütfen herkes bu bilinç ile hareket etsin. Sahillerimizi ve doğamızı temiz tutalım’’ dedi.

Doğa müfettişi öğrencilerinden Ülker Rana Altınçiçek, temizlik yaptığımız sahilde plastik şişeler, poşetler, şişeler,  odunlar ve diğer atıklar vardı onları topladık diyerek, ‘’Sahillere bizden başka canlılarda geliyor kesinlikle kirletmeyelim çöpleri atmayalık ve onlara da yaşam hakkı tanıyalım’’ diye ifade etti.

Fatma Rana Boran da, doğanın kirletilmemisini isteyerek, ‘’Bir yıldır belediye tarafından oluşturulan  doğa müfettişleri grubunun içindeyim. Görevim ise doğayı koruyup hayvanlara iyi davranmak için çamlık sahilinde çevre temizliği yaptık. Bizler sahilde temizlik yaptık ancak  insanlarımız da kirletmemeli’’ şeklinde konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin