EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-06-2022 20:42   Güncelleme : 02-06-2022 20:48

Resiflere Balıklar Yuva Yapacak, Balıkçılık Gelişecek

Tarım ve Orman Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü tarafından yürütülen denizlerde özellikle amatör balıkçılığın gelişmesi amacı ile Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan tarafından denize yapay resif atıldı.

Resiflere Balıklar Yuva Yapacak, Balıkçılık Gelişecek

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Erdemli ilçesini ziyaret eden Vali Pehlivan, Erdemli Balıkçı Barınağında Tarım ve Orman Mersin İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘’Su ürünleri üretiminin geliştirilmesi projesi’’ kapsamında düzenlenen yapay resiflerin denize atılması törenine katıldı.

Balık ağı ören kadınlarla da konuşan Pehlivan ağ örme etkinliğine katıldı, balıkçılıkla ilgili Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakından bilgi aldı. Pehlivan, törende yaptığı konuşmada amacın bölge balıkçılığının ve denizdeki biyolojik çeşitliliğin gelişmesine ve üretim kapasitesinin artmasına katkı sağlamak olduğunu belirtti.  

1 mil açıkta denize atılan her bir resifin 1,5 ton geldiğini ifade eden Pehlivan, denize 796 resifin bırakıldığını kaydetti.  ‘’Su ürünleri üretiminin geliştirilmesi projesi’’ kapsamında yürütülen denize yapay resif atılması projesinin birkaç yıldır devam ettiğini ifade edenz Vali Pehlivan balıkçılık projesinin bilimsel boyutunun önemli olduğuna dikkat çekti.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ile denizde bilimsel araştırmalar yapıldı ardından da yapay resiflerin imalatına geçildi. Toplamda 796 resif imal edilerek denize atılacak.  Buradaki resifler sayesinde biyolojik çeşitliliği artırmak, Balıklar için barınma alanları üretmek. Bunu yaparken de denizdeki doğal yapıyı bozmayacak şekilde bir tablo ortaya koymak’’ dedi.

Geçmişte balıkların üremesi için denize eski araç  ve değişik materyaller atıldığına dikkat çeken Vali Pehlivan, ‘’Denize atılan yapay resifler doğayı tahrip etmeyen yapıda üretildi. Denize atıldıktan sonra 2,5 takibi yapılarak balıkçılığın ve biyolojik çeşitliliğin gelişmesine, üretim kapasitesinin artmasına ve balıkçılığın gelişmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Projeden balıkçılarımız da memnun’’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapay resifler 1 mil açıkta 20 metre derinlikte denize bırakıldı.  Törene Erdemli Kaymakam Vekili ve Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız, Oda Başkanları ve daire amirleri ile balıkçılar katıldı.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin