GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-05-2022 17:33

Kızkalesi’ne Yaz Geldi

UNESCO tarafından geçici dünya mirası listesine alınan Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı turizm merkezi Kızkalesi’nde sıcakların aniden bastırmasıyla vatandaşlar serinlemek için denize girmeye başladı. Kızkalesine tatile gelen vatandaşların bazıları deniz bisikleti ile tatilin tadını çıkartırken kemeleri de deniz içinde voleybol oynamayı ihmal etmiyor.

Kızkalesi’ne Yaz Geldi

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop, hava sıcaklığının 29, hissedilen sıcaklığın 33 derece olduğu Kızkalesi’nde deniz suyu sıcaklığının ise 22 derece olmasının ardından vatandaşların serinlemek için yerli ve yabancı turistlerin Kızkalesi sahillerine akın ettiğini söyledi.

Yeni sezon ile ilgili konuşan Öztop, Ramazan bayramının ardından turizmcilerin yaza hazır olduklarını belirterek, ‘’Bilindiği gibi iki yıldır Yeni Koronavirüs Kovit -19’un sonlanmasıyla birlikte 2022 yılı yaz sezonu geçireceğimizi umut ediyoruz. Sezondan umudumuz yüksek çünkü yurt dışındaki Türkler ciddi manada rezervasyonlar yaptılar bundan son derece mutluyuz ve yeni sezondan umutluyuz.  Dört gözle okulların kapanmasını ve yurt dışındaki gurbetçilerin 15 Hazirandan itibaren tatil için yurda dönmelerini bekliyoruz. Tüm işletmelerimiz hazır. Özellikle Kurban Bayramından önce ve Eylül ayının ortalarına kadar dolu dolu bir sezon geçirmeyi bekliyoruz ’’ dedi.

Tatile gelecek olup ta çocuklarımız nasıl olacak derdine düşenler için çağrımız şu diyen Öztop, ‘’Mersin 321 kilometrelik deniz şehri. Mersin’in tüm sokakları Akdeniz’in mavi sularına açılan ber kent. Özellikle Kızkalesi Mersin’in Doğu Akdeniz’de dünyaya açılan turizm kapısı. Kızkalesi’nin kumsalından hem engelliler hemde çocuklar rahatlıkla yararlanabilirler. 30 metreden sonra derinleşen denizimiz var. Engellilerimiz için iki tane rampamız var. Hem aileler hem de çocuklar güven içinde denizin tadını çıkartıyorlar’’ diye belirtti.

Kızkalesi barbarossa Otel Genel Müdürü Nur Kaya ise, hava sıcaklığının aniden artmasıyla birlikte yerli ve yabancı turist rezervasyonlarının çok fazla olduğunu ve otellerin doluluk oranlarının ise yüzde 70 seviyesine ulaştı bu rakamın daha da artacağını düşünmekteyiz diye belirtti.

Temmuz ve Ağustos aylarında genelde gurbetçi olarak tarif ettiğimiz yurt dışında çalışan misafirlerimizi konaklatıyoruz diyen Kaya, Akkuyu Nükleer Güç Sanatralın yapım çalışmasından kaynaklı bu yıl Rus ve Ukraynalı misafirlerin de çok olduğunu ifade etti.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin