EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-05-2022 19:17

Salep Üreticisi Memnun, Yaşının Kilosu 300, Kurusunun 1800 Lira

Mersin’in Erdemli ilçesinde 0 rakımdan 2 bin rakıma kadar dikimi yapılabilen salepin bu yıl deneme dikimi yapıldı.

Salep Üreticisi Memnun, Yaşının Kilosu 300, Kurusunun 1800 Lira

Erdemlili üreticiler daha iyi Pazar elde etmek ve toplu hareket etmek amacıyla da dernek çatısı altında toplandı. Üreticiler, Erdemli Tıbbi ve Aromatik Bitki Üreticileri Derneğini kurdu. Dernek başkanlığına getirilen Adem Arslan, aromatik bitki üreticilerini bir çatı altında tutmak ve toplu hareket etmek amacı ile dernek çatısı altında toplamaya çalıştıklarını söyledi.

Dernek olarak Erdemli’de alternatif ürün yetişticiliği çeşitleri içerisine salep’i de katmak istediklerini belirten Adem Arslan, 0 rakım ile 2 bin rakım arasında yaptıkları denemeler sonunda ilçeyi limon, domates ve erkenci diğer ürünlerin arasına Türkiye’nin ihtiyacı olan salepi’ de katmak için çalıştıklarını belirtti.

Salep yetiştiriciliği ile ilgili gazetecilere bilgi veren Arslan, Eylül ayında ilk dikimi gerçekleştirdiklerini Mayıs ayının sonuna doğru da hasadını yaptıklarını kaydetti.

Mersin genelinde örgütlenmeye gittiklerini dile getiren Arslan, şu ana kadar 5 dekar alana deneme dikimi yaptıklarını ve bu denemelerden yaklaşık 4 ton yaş salep ürünü almayı beklediklerini ifade etti.

Türkiye başta olmak üzere tüm dünyanın salep tozuna büyük ihtiyacının bulunduğunu vurgulan Arslan, ‘’Salep olmazsa dondurma olmaz. Salep ürünü nesli tükenmekte olan endemik bitkilerden birisi. Bizde dernek olarak hem neslini korumak hemde üreticilere alternatif ürün olarak daha iyi kazanç getirmesi noktasında faaliyet yürütüyoruz. Geçen yıl yaş salepin kilosu 120 ile 130 lira arasında satılırken bu yıl 300 liradan alıcı bulmaya başladı. Edindiğimiz bilgiye göre de Eylül ayına kadar yaş kilosu 400 ve üzerine çıkacak gibi.

Büyük bir kısmının dondurma üretiminde kullanılan salep’in kurusu ise 1800 liradan alıcı buluyor, talep arttıkça bu rakam artacağa benziyor.’’

Erdemlili üreticilerin gelende narenciye ve sebze dikimi gerçekleştirdiğini ifade eden Arslan, yerni üretim çeşitleri arasına salep7inde katılması için çalıştıklarını belirtti. Bir dekar alana 70 bin adet yumru soğan diktiklerini salep cinsine göre verim alındığını belirtti.

Derneği yeni kurdukları için üye sayısının henüz 28 oldğunu kaydeden Arslan bu yıl ilk kez toplam 5 dekar alana dikim yaptıklarını ve denemelerden toplam 4 ton yaş salep rekoltesi beklediklerini vurguladı.  

Emekli öğretmen İlyas Kalay ise, emekli olduktan sonra salep dikimi yapmak istediğini ancak eğitimsiz olmayacağını dikkate alarak önce eğitimini aldıklarını ardından ise salep üretimi işine girdiğini belirterek, Eylül ayında diktikleri saleplerin bahar ayında çiçeklendiğini ve sağlıklı bir şekilde hasadına başladıklarını belirtti.

Denemek üzere 500 metrekare alana yaptıkları dikimden toplam 40 ile 50 bin lira arasında gelir beklediklerini ifade eden Kalay, o rakım ile 2 bin rakım arasına dikiminin yapılıp ürün alındığını kaydettti. Kalay, salep yetiştiriciliğinin narenciye ve domates üretimine göre masrafsız ve emeğinin daha az olduğunu sözlerine ekledi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin