EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-05-2022 16:56   Güncelleme : 21-05-2022 17:08

Biz Arıyız Bal Ormanında Dünya Arı Günü Kutlandı

Mersin Orman bölge Müdürlüğü, Sloowfood, Erdemli Ticaret Odası, Mersin Arıcılar Birliği ve Eğriçayır balının ortak projesi olan “Biz Arıyız Karahıdırlı Bal Ormanı’’da Debi Akademi'den 33 İlkokul Öğrencisinin taşıdığı ‘Arı Yoksa Yaşamda Yok’ yazılı pankartlarla dünya arı günü kutlandı.

Biz Arıyız Bal Ormanında Dünya Arı Günü Kutlandı

Mersin Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı, il genelinde 34 bal ormanının bulunduğunu sayının 36’ya çıkartılması için çalıştıklarını söyledi.

20 Mayıs dünya arı günü nedeni ile Erdemli ilçesinde program düzenlendiğini belirten Abalı, ‘’Yılın ilk polen hasadını yaptık. Bal ormanında arılarımızın çok iyi çalıştıklarını yaptığımız polen hasadı ile görmüş olduk. Bu da sezonun bol bereketli olacağına inanıyoruz’’ dedi.

Karahıdırlı Mahallesinde 108 hektar alana kurulan bal ormanının kaliteli bal üretimine katkı sağlayacağını ifade eden Abalı, yeni sezonun bereketli olması dileklerinde bulundu.

Mersin Arı Üreticileri Birliği Başkanı Adem Kurt ise, Mersin genelinde birlik üyesi 3 bine yakın arıcının bulunduğunu bir o kadar da kendi balını üretmek üzere hobi arıcılığı yapan üreticilerin bulunduğunu belirterek, ‘’Mersin arı ve arı ürünleri üretiminde hem yüksek kesimlerde hem de o rakımda kaliteli bal üretiminde önemli kentlerinde ilk başlarında gelmektedir.

Yılın ilk polen hasadının yapıldığını vurgulayan Kurt, bal ormanları sayesinde kaliteli bal üretiminin hızla arttığını kaydetti.

Mersin’in arıcılık için çok uygun bir bölge olduğunu dile getiren Eğriçayır Balı sahibi ve üreticisi Celal, yeni sezonun ilk polen hasadını yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:

‘’Mersin bölgesinde 4 mevsim nektar akımı var. Toroslar çok hızlı yükselen bir yer. Bu nedenle bahar biranda gelmiyor. Baharla birlikte arılarımızı değişik noktalara taşıyoruz. Son iki yıldır Kovit-19 pandemisi nedeni ile arı ürünlerine olağanüstü ilgi gösterildi ve aşırı derecede talep patlaması yaşandı. Bu yıl hasadına başladığımız polende çok miktarda protein ve vitamin var. İnsanımız su içip polen yiyerek yaşamlarını sürdürebilir. Biz insanlarımıza daha sağlıklı olmaları için günde bir kaşık polen tüketmeleri tavsiyesinde bulunuyoruz. Polenin 1 kilosunu 300 liradan veriyoruz.’’

Dünya arı günü kutlamasına öğrencilerinde katıldığını ifade eden Çay, öğrencilerle birlikte arıların çok sevdiği bitkilerin tohumları tohum topu yapılarak çocuklar tarafından doğaya bırakıldığını vurgulayan Çay, ‘’Ürettiğimiz polenlerimizi, İngiltere, Hollanda, Singapur, Kuveyt ve Katar gibi ülkelere ihracat yaptık’’ diye konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin