GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2022 12:38

Erdemli Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ‘’Aile Eğitim Programını’’

Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Koordinesinde Erdemli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Aile Eğitim Programı kapsamında ilçe genelinde vatandaşlara yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

Erdemli Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ‘’Aile Eğitim Programını’’

Erdemli Sosyal Hizmetler Merkezi, ayrıca Şiddetle Mücadele İrtibat Noktası, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti, Engelli ve Yaşlılara Yönelik Hizmetler, Korunmaya İhtiyacı olan Çocuk Birimi, Şehit Yakını ve Gazilere Yönelik Hizmet Birimleriyle vatandaşlara yönelik hizmetler vermeyi sürdürüyor.

Erdemli Sosyal Hizmetler Merkezinden yapılan açıklamaya göre Aile Eğitim Programı sağlıklı, mutlu ve müreffeh ailelerin oluşması için ailelere; eğitim, hukuk, iktisat, medya ve sağlık alanlarındaki hizmetlerden daha etkili biçimde yararlanmalarına, aile içi süreçlerini işlevselleştirerek aile yaşam kalitelerinin artmasına, sahip olduğu her türlü kaynağı etkili bir şekilde yönetmelerine ve karşılaşabilecekleri çeşitli risklere yönelik önlemler almalarına katkıda bulunmayı amaçlandığı kaydedildi.

Eğitimlere katılmak isteyen bireyler AEP web sitesinden ya da uygulayıcı kurumlara müracaat ederek açılan eğitimlere katılabilecekleri ifade edildi. Ayrıca bireyler gerek Aile Eğitim Programı (AEP) İnternet sitesinden gerekse müdürlükden ihtiyaç duydukları eğitimlerin açılması konusunda da talepte bulunabilecekleri ifade edildi.

Yazılı açıklamada, Aile Eğitim Programı (AEP) ailelerin, aile eğitimiyle ilgili temel ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilmiş, 5 alanda toplam 28 modülden oluştuğu vurguladındı.

Bu bağlamda ilçe genelinde 2019 – 2022 yılı Nisan ayı sonuna kadar 3687 yetişkine yönelik; “Aile İçi İletişimin Temel Unsurları, Evlilikte Yaşam Becerileri. Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçerim? Davranış Problemleri ve Başa Çıkma Yolları, Kişi Hakları/Dilekçe ve Bilgi edinme Hakkı, Aile ve Dijital Oyunlar, Değerler Nasıl Aktarılır? Madde Kullanım Seyrini Anlamak, Ergenlik ve Bağımlılık Süreci, Gerçek İhtiyaçları Doğru Belirlemek, Enerji Ülke ve Dünya/Konutlarda Enerji” vb. konularda eğitim çalışmaları gerçekleştirilmektedir’’ denildi. 

Erdemli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü olarak vatandaşlara ihtiyaç duydukları konularda eğitimler düzenlenerek topluma yönelik bilinçlendirme çalışmalarını yaygınlaştırmayı hedeflendiği dile getirildi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin