KADIN
Giriş Tarihi : 17-05-2022 20:30   Güncelleme : 17-05-2022 21:09

Milattan Önce Çizilen Resimlerin Bulunduğu Mağara İlgi Odağı Oldu

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Arslanlı mahallesi eski yerleşim yeri yakınındaki Alata Vadisi yamaçlarında bulunan mağara duvarlarına Milattan önce kök boyadan kırmızı renkle çizildiği tahmin edilen ‘’İnsan dağ tekesi ve ayı’’ gibi hayvan figürlerin resimlerinin bulunduğu mağara ilgi odağı olurken gezi gruplarının rotasına girdi.

Milattan Önce Çizilen Resimlerin Bulunduğu Mağara İlgi Odağı Oldu

Hayvan figürlerinin bulunduğu bölgede Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Dil Kurumu  (TDK) Yazıt Bilimi Kolu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ile emekli tarih öğretmeni ve araştırmacı Ahmet Refik Erdem ve mahalle muhtarı Caner Ünal ile birlikte yüzey araştırması yaptı.

Mağara duvarlarında yüzey araştırması yapan Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, çalışma ile ilgili gazetecilere açıklamada bulundu. Alyılmaz duvardaki kökboyasından yapıldığı sanılan hayvan tasviri resimlerinin milattan öncesine ait olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Hayvan figürü resimlerin bulunduğu yerin Erdemli ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Arslanlı mahallesinin eski yerleşim yerine yakın Alata Vadisi üstündeki kayalıklardaki mağara girişinde bulunduğunu belirtti.

Alyılmaz resimleri bölgede hayvanlarını 3 yıl önce otlatırken Osman Erdoğan tarafından kırmızı renkte çizilmiş insan ve hayvan figürü resimleri olduğunu ve böylece gizemli mağaranın bulunduğunu kaydetti.

Yüzey araştırmasının ardından insandan, dağ keçisi ve ayıya kadar çeşitli hayvanların resmedildiği net olarak belirli olduğunu belirten Prof. Dr. Alyılmaz, tasvirlerin Milattan Önce'ye ait olduğunu ancak kesin tarih için daha kapsamlı bir çalışma yapacaklarını ifade etti.

Türk Dil Kurumu Yazıt Bilimi Kolu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, şöyle konuştu:  ‘’Bugün burada mağara duvarına çizilen insan ve hayvan figürü resimlerini gördüm ve belgeledim. Bugün Türk milletinin buradaki kültürel envanteri olduğunu ve muhakkak suretle korunması gerektiğini söylüyorum. Burada boya ile yapılmış kaya üstü tasvirler görüyoruz.

Burada güneş başlı insanlar, kamlar ve şamanları temsilen onları görüyoruz. Bunlar o dönemlerin halk önderleri, yaşadıkları toplumun bilgeleriydi. Doğa ile insanın birlikte yaşadıklarına, doğaya gösterilen saygının bir göstergesi olarak ritüel değerleri olan bazı hayvanların resmedildiğini görüyoruz. Asaleti, cesareti kararlılığı sembolize eden tekeleri yani dağ keçilerini görüyoruz. Yine ayı tasviri var. Bu ayı tasviri çok önemli, ayı çok akıllı bir hayvan gücü sembolize ediyor. Bu nedenle bu resimler ve bölge iyi korunmalı.’’

Yörük Türkmen olan bu coğrafyada genetik hafıza ile buraya ilk gelip yerleşen Türklerin burayı tanrıya daha yakın gördüğü için tıpkı Asya coğrafyasındaki, tanrı dağları, Altay dağları ve Sibirya’ daki gibi buralara kaya üstü resimler işlediklerini görüyoruz. Buradakiler kök boya ile yapılmış kaya üstü tasvirler. Bunların benzerleri Türk dünyasının farklı bölgelerinde var. Özellikle Doğu Türkistan’da Mongol küre dediğim bölge deki aynen böyle doğal mağara yapısı içerisinde bu tür yapılar var. Boya söz konusu olduğu için tarihlendirme mümkün. Milattan Önce olarak tarihlendirme mümkün. Biz şuan ciddi bir şekilde yüzey araştırması yaptık. Bunların tarihlendirilmesi çok daha profesyonelce çalışma gerektiriyor. Ben ekip arkadaşlarımla birlikte buraya her türlü izni de alıp bilimsel akademik belgelemesini hem de tarihlendirmeler konusunda çalışmalar yapacağım.’’

Araştırmacı ve emekli tarih öğretmeni Ahmet Refik Erdem ise, ‘’Bu eserler çok nadide ve epigrafik belgedir. Bu tür eserler bulundukları yerin tapu senetleridir. Bunlar insanlık tarihinin en eski yazılı belgeleridir. Buranın bulunması tesadüf olmuş. Bölgede otlayan keçinin düşerek mağara önüne düşmesi sonucu tesadüfen bulunmuştur. Resimleri bulan Osman Erdoğan kardeşimiz konuyu bize getirdi bizde bu yönde önemli çalışmaları bulunan hocamıza haber verdik ve birlikte yüzey araştırması yaptık’’ dedi.

Duvar resimlerinin bulunduğu mağara bölgesine tarih ve doğa gezginleri de yürüyüş düzenledi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin