GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-04-2022 15:27

Vatandaşlar Mükerrem Başkanı Niçin Çok Seviyor?

Belediyecilikte 38, Başkanlıkta başarılarla donatılmış 13. Yıl. Mükerrem Tollu, Erdemli Belediye Başkanlığına üst üste 3. Defa seçilerek siyasi anlamda da Efsane Başkan olmuş.

Vatandaşlar Mükerrem Başkanı Niçin Çok Seviyor?

Peki, Erdemli halkı niçin Mükerrem Başkanı hem çok seviyor ve hem de 3. Kez yeniden seçiyor?

Bu soruların cevabı için Erdemli Belediye Başkanlığına seçilmesinden sonra yapmış olduğu hizmetlere bir göz atalım.

Göreve gelir gelmez makam odasının kapısını söktürerek vatandaşla arasına hiçbir engel bırakmadı.

Yaptığı bütün hizmetleri insan odaklı projeler olarak üretti.

Erdemli insanının iyi ve kötü gününde hep yanlarında oldu. Hemşerilerinin sevinçli günlerinde (düğününde, nişanında, asker eğlencesi vb.) sevinçlerini çoğalttı. Cenazelerinde, hastalıklarında acılarına ortak olarak, acılarını azalttı.

Erdemli ’de bir kişinin dahi aç uyumasına gönlü razı olmadı. Bu düsturla hareket ederek ihtiyaç sahiplerinin her daim yanında yer aldı.

Bir insanlık projesi ve Türkiye’ye örnek olan “Limon Çiçeği” tasarımı ile toplumun her kesimine dokundu, yardımcı oldu ve müşküllerini çözdü.

Limon Çiçeği Projesini biraz açmalıyız. Çünkü çok kapsamlı ve harika bir proje;

Yaşı ilerlemiş, bakıma muhtaç, ihtiyaç sahibi ve kimsesi olmayan vatandaşların periyodik olarak traşlarının yapılmasını; banyo ihtiyaçlarının giderilmesini ve kişisel bakımlarının yapılmasının yanında; evlerinin temizliği yapıldı ve bütün ihtiyaçları karşılandı.

Limon Çiçeği Anne Taksi” ile de hamile olan vatandaşların talepleri doğrultusunda evlerinden alınıp, doktora ve hastaneye götürülüp getirilmesi sağlanıyor; takipleri yapılıyor. Bir anne şefkatiyle Hamile olan anne adaylarının her zaman yanlarında olunuyor.

Doğumla birlikte “Hoş geldin Bebek” devreye giriyor. Bebeklerin bütün ihtiyacını karşılayacak dolu bir sepet hemşeri beratıyla birlikte yeni doğan Erdemli’nin Erdemli bebeğinin ailesine hediye ediliyor.

Bayanların dertleriyle hem hal olan bir psikolog ekibi mevcut; her zaman sahada ve kadınların yanında.

Cami Temizliği ekibi ile ilçedeki bütün camilerin periyodik olarak temizliği ve bakımları yapılıyor.

Bayanların hamur yoğurma makinası taleplerine hemen yerine getiriyor, kırsaldaki her mahalleye birer makine hediye ederek, tarlada eşleriyle çalışan ve hem aile hemde ülke ekonomisine katkıda bulanan kadınların işlerini kolaylaştırıyor.

Gençlerin spor sahası isteklerini yerine getirerek neredeyse her mahalleye bir tesis yaparak onların hizmetine sunuyor.

Büyükşehir yasası ile kasabadan mahalleye dönüşen her mahalleye hem kapalı Pazar, hem de modern düğün salonları yaparak vatandaşların hizmetine sunuyor.

Eğitime Hizmet, Geleceğe Hizmet: Okullar boyanıyor; ihtiyaçları karşılanıyor. Erdemli bireylerin yetişmesi için Eğitime her daim destek olunuyor.

Spor yapmak isteyen Erdemli kadınının talebi karşılanıyor, spor salonları açılıyor. Bayan spor eğitmenleri ile hizmet veren başkan; sabah yürüyüşünde de sporculara eşlik ediyor.

Gençlere ve gençliğe büyük önem veren Mükerrem Başkan; spor salonları açmasının yanı sıra ilçedeki tüm spor kulüplerine malzeme desteği sağlayarak onlara sahip çıkıyor.

Erdemli ’ye kazandırdığı Kültür Merkezinde tiyatro, sanat kursları, koro ve gençlik grupları ile gençlik ne yapmak isterse onların isteğini yerine getiriyor.

Kadın Mehteran takımının başarısı ortada.

Üreten Belediyecilik: Kurduğu çiçek seraları, marangozhane, demir atölyesi ile belediyenin kullandığı ürünlerin üretimini kendisi yaparak, Üreten Belediyecilikle tasarruf ediyor.

Çağdaş ve Yenilenebilir Enerji: Güneş Enerji Santrali ile Belediyenin kendi kullandığı Elektriği üretirken; üstüne üstlük Erdemli Belediyesine bir de kazanç sağlıyor.

Kaymak gibi yollar: Yapılan tasarruflar, kazanılan paralar, iyi bütçe yönetimi ile Erdemli’nin bütün mahallelerini sıcak asfaltla buluşturuyor.

Vatandaşın sesi: Her mahalleyi bütün birim amirleri ile birlikte rutin olarak ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet ediyor. Talep ve isteklerini yerinde görerek anında çözüm üretiyor.

Mükerrem Başkanın başarısının en büyük sırlarından birisi de kendisi gibi çalışkan, proje üreten mesai mefhumunu rafa kaldırmış bir ekibinin bulunmasıdır.

24 Saat Hizmet, 24 saat ulaşılan başkan: Mükerrem Başkanın gittiği her yerde büyük ilgi ve sevgi seliyle karşılanmasının, vatandaş tarafından çok sevilmesinin sebebi yukarıda saydığımız hizmetlerin yanısıra; halkın başkana çok rahat ulaşması, taleplerinin dinlenmesi ve anında yerine getirilmesidir.

Daha da önemlisi, Mükerrem Başkanın kendi deyimiyle; “Biz hizmetlerimizi gelecek seçimler için değil halka hizmet için yapıyoruz. Biz efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik” diyor ve gönüllerde taht kurmaya devam ediyor.

 

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin