YAŞAM
Giriş Tarihi : 18-04-2022 18:06

Balıkçılardan Deniz Kirliliği Uyarısı

Mersin’in Erdemli ilçesinde, Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, son günlerde denize attıkları ağlara balık yerine çöplerin takıldığını söyledi.

Balıkçılardan Deniz Kirliliği Uyarısı

Yılbaşından bu yana balık avlamak için denize çıkmadıklarını belirten Sakın, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bugünlerde denizden sadece kırmızı karides çıkıyor diyen Sakın, ‘’Biz de teknemizle açık denizlere doğru çıktık. 30-40 mil açıklara balık çekmek için ağ attık. Tekne gitmiyor, biz de balık takıldı diye sevinirken ağdan tonlarca çöp çıktı. Açık denizde pislik olur mu  olmaz ancak biz denizden pislik çektik.  Çalışamadık denizin dibi pislik dolu. Yaktığımız mazotu bile kurtaramadık’’ dedi.

Şu anda açık denizlerdeki trolcüler balık yerine denizin dibindeki pislikleri temizliyor diyen Sakın şöyle konuştu:

‘’Trolcülere genelde pislik temizleyici derler, şu anda trolcü arkadaşlarımız tam da bunu yapıyor. Denizden balık yerine çöp çekiyorlar. Duyarlı davrandıkları için arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, ancak bizim tek başına gücümüz yetmiyor. İki gün denizde kalacağım. Denizden çıkan pisliğe teknede yer bulamıyorum. Denizimiz büyük gemilerden atılanlar ve dere yataklarına atılan pet şişeler, plastik kasalar, otomobil lastikleri ve deniz teknelerinde kullanılan megafonlar, can yelekleri ile zift torbaları gibi her şey var. Doğayı kirlettiğimiz zaman denizleri de kirletiyoruz. Deniz kirlenince denizden balık yerine çöp çekiyoruz. Doğamızı ve denizlerimizi kirletmeyelim. Bakın denizden getirdiğimiz pislik iki çöp konteynırını doldurdu.’’

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin