Hastalıklı hayvanların taşınması için 10 gün süre verildi
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıHastalıklı hayvanların taşınması için 10 gün süre verildi

İlçemizde, sahibi tarafından bakımsızlıktan tüyleri dökülmüş ve ayakta durmakta dahi zorlanan küçükbaş hayvanların sağlıklı bir ortama taşınması için Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğü ekipleri tarafından 10 gün süre verildi.

Hastalıklı hayvanların taşınması için 10 gün süre verildi
Bu içerik 4101 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Küçükbaş hayvanların bakımsızlığı ve sağlıksız ortamda yetiştirilmesi hayvan severlerin tepkisini çekerken Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğü veterinerleri hayvanların yetiştiği yer ve hayvanlar üzerinde incelemelerde bulunarak, hayvanların daha sağlıklı bir ortama taşınmaları ve gerekli tetkiklerin acilen yapılması için 10 gün içinde yeni bir besi ahırı yerine taşınması amacı ile süre verildi.

İlçe’ye bağlı Akdeniz mahallesinde Nuriye Gökçen adındaki hayvan yetiştiricisine ait 100 koyun ve keçilerin sağlıksız ortamda beslenmesine tepki gösteren  Hayvan Hakları Koruma savunucusu Semih İğdigül ile  serbest  veteriner hekim Mehmet Önem koyunların yanına giderek incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Veteriner Hekim Önem incelemenin ardından yaptığı açıklamada; ‘’Bu hayvanlar çok kötü bir ortamda balkıyor ve yeterli düzeyde beslenemedikleri için birçok hastalığa yakalanmış durumda. Bu hayvanların derhal bu ortamdan uzaklaştırılması ve beslenmesine çok iyi dikkat edilmesi gerekiyor. Bu hayvanlar bu durumdan kurtulamazsa onlar için hiç iyi olmaz. Bataklık gibi bir yerde koyun yetiştiriciliği yapılmaz. Koyunlara baktığımızda tüyleri dökülmüş hatta ayakta dahi durmakta zorlanıyorlar. Bu hayvanların gerekli taşıma işlemi yapılmasının ardından laboratuar tetkikleri de yapılmalı. Tüy dökülme annelerde olduğu gibi yeni doğan kuzularda da bariz bir şekilde görülüyor’’ dedi.

Erdemli Hayvan Hakları Savunucusu Semih İğdigül ise bu hayvanlara yazık diyerek tepkisini dile getirerek, hayvanlar ayakta dahi duramıyorlar. Onlar da bir canlı. Bakamıyorsan bu işi yapmayacaksın. Bu hayvanlara eziyet etmeyeceksin. Yazıktır, günahtır diyerek tepkisini dile getirdi.

Öte yandan Erdemli Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğüne bağlı veteriner hekimler de koyunları incelemesinin ardından hayvan yetiştiricisi hakkında tutanak tutarak, hayvanların mevcut ortamdan uzaklaştırılması besiye sağlıklı bir ortamda devam etmeleri için 10 günlük süre verildiği yerine getirmediği takdirde idari para cezası kesileceği bildirildi. 

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Özsu'dan Hilal'e Yıldız Ol Çağrısı
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Kocahasanlı'da İki Çocuğuyla Denize Giren Adam Boğuldu
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Doğaner’de Sarı Basın Kartını Aldı
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu
Hizmetin Adı Mükerrem Tollu