GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-04-2022 17:16

Yanan Sahalar Yeniden Orman Olacak

Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı, Silifke Yeşilovacık’ta yazın çıkan orman yangınında zarar gören alanların yeniden ormanlaştırma çalışmalarında sona gelindiği bildirildi.

Yanan Sahalar Yeniden Orman Olacak

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; “Silifke İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki yangında 3 bin hektar ormanlık alan etkilendi. Yaklaşık 8 ay gibi bir sürede enkaz temizliği ve toprak işleme çalışmaları tamamlanarak ekim ve dikim faaliyetlerine başlanıldı. Şu ana kadar 12 ton kızılçam tohumu ile diğer türlerden yaklaşık 200 milyon adet tohum sahaya atıldı. Dikim yoluyla ise ağırlıklı olarak 21 bin adet kızılçam olmak üzere, 200 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

​Yeniden orman tesisi ve ağaçlandırma çalışmalarında yangından etkilenen yerleşim yerlerinin etrafında, ileride muhtemel yangınlarda canlı bir çit vazifesi görecek yöreye uygun yangına dirençli türler olan 90 bin adet keçiboynuzu, 6 bin adet badem, 34 bin adet servi, 10 bin adet fıstıkçamı, 10 bin adet zakkum gibi gelir getirici türlerin dikimleri yapıldı.

Makineli arazi hazırlığı haziran ayında bitirilecek olan 630 hektar alanın fidan dikimleri ise önümüzdeki kasım ayında yapılarak yanan alanlardaki tüm çalışmalar bitirilmiş olacaktır.

Önümüzdeki yangın sezonunda vatandaşlarımızın duyarlı olup, en ufak duman gördüklerinde 112 acil çağrı merkezini aramalarını rica ederiz.”

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin