GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2022 17:56

Türkiyenin Konuştuğu Tüysüz Oğlak Gara Gız Beşinci Torun Oldu

Mersin’in Erdemli ilçesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan ailenin keçilerinden biri 7 gün önce ikiz doğum yaptı, İkizlerden biri normal doğarken diğeri ‘tüysüz’ dünyaya geldi. İkiz oğlaklardan normal doğan oğlak yaşamını yitirdi ‘tüysüz’ dünyaya gelen oğlak ise sahiplerinin de desteği ile yaşama tutundu. “Gara Gız” adını verdikleri oğlağa gözleri gibi bakan Tosun ailesi ‘Dört torunumuz vardı beşinci gara gız oldu’ dediler.

Türkiyenin Konuştuğu Tüysüz Oğlak Gara Gız Beşinci Torun Oldu

Tüysüz oğlağın sahibi Hüseyin ve Aysel Tosun çifti ‘’4 tane torunumuz vardı bir tanede tüysüz Gara Gız geldi oldu 5 torun şimdi biz bu oğlağa torunuz gibi ihtimam göstererek özenle besliyoruz’’ dediler.

55 yaşında olduğunu belirten Hüseyin Tosun, ‘’Daha önce çiftbaşlı koyun ve keçi gördüm ancak tüysüz oğlağı ömrün boyunca hiç görmedim. Ömrüm boyunca ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım" dedi.

Hüseyin Tosun, yaptığı açıklamada, uzun yıllardır hayvancılıkla uğraştığını belirterek, "Ömrüm boyunca ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Keçimiz ikiz doğurdu. Tüylü olan öldü. Tüysüz olan şu anda yaşıyor. Çok şaşırdık. Annesini emmesi yemesi içmesi güzel. Bebeğe bakar gibi bakıyoruz. Gündüzleri annesi besliyor. Geceleri biz bakıyoruz. Tüyü olmadığı için torunlarımın elbisesinden geydiriyoruz. Kendi evlatlarımızdan ayırmıyoruz. Adını da kara kız koyduk severken kara kız diye seviyoruz. Veterinerimiz Arif Aksay da gelerek kontrol etti oğlağımızın sağlıklı olduğunu iki aya yakın güneşten uzak tutmamızı istedi, kantaron ve zeytinyağı ile yağlayın derisi kurumasın diye tembihledi. 2 aya yakın 20 ile 25 derece sıcaklıkta durması gerektiğini belirterek daha sonra derinin sertleşeceğini söyledi. Oğlağımızın sağlığı her gün iyiye gidiyor’’ şeklinde konuştu.

Hüseyin Tosun’un eşi Aysel Tosun ise şöyle konuştu: ‘’Bizim koyunlarımızın içinde bir tane keçimiz vardı o da ikiz doğum yaptı bir tanesi öldü diğeri yaşıyor. Ölen oğlak tüylü idi bu tüysüz. İlk kez böyle bir şey gördük. Benim 4 torunum vardı bu tüysüz kara kızla birlikte 5 torunum oldu. Torunlarıma nasıl bakıyorsam onada aynı bakıyorum bebekten farkı yok. İlk doğduğunda iki gün biberonla emzirdik şimdi annesini kendisi emiyor. Veterinerimiz geldi kontrol etti gözüne damla verdi. Güneşten etkilenmemesi için zeytinyağı ve kantoron yağı sürüyoruz. Üşümemesi için çocukların elbiselerinde giydiriyoruz. Sağlığının iyi olduğunu söyledi.’'

4 yaşındaki torun Aysel Tosun da tüysüzü ‘kara kız’’ diye severek annesine yiyecek verdi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin