GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-04-2022 20:52

Vatandaşları Sahura Kadın Davulcular Uyandırıyor

Erdemli belediyesi Ramazan ayında vatandaşları sahura kaldırmak için kadın davulculardan oluşan ekip kurdu. Erdemli Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, vatandaşlar sahura kadın Ramazan davulcularının ritim ve manileri ile uyandırılıyor. Kadın davulcular Erdemli Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün eğitmenleri tarafından verilen eğitimle hazırlandı. 

Vatandaşları Sahura Kadın Davulcular Uyandırıyor

Davulla tokmağı buluşturan kadın ritim gurubunun güvenliğini ise yine bir kadın olan Zabıta Müdürü Esra Özcan ekibiyle birlikte sağlıyor.
Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Bu yıl mübarek Ramazan’a ayrı bir ahenk katacağız inşallah. Geçen yıl birincisini uyguladığımız kadın davulcular çalışmamızın bu yıl ikincisini uygulayacağız ve her yıl geleneksel olarak devam etmesini sağlayacağız. Kadın davulcularımızın güvenliklerini de kadın olan zabıta müdürümüz sağlıyor. Amacımız insanlarımızı sahura kadın davulcularımızın çaldığı ritimli davul ve manilerle huşu içerisinde bir Ramazan geçirmesini sağlayacağız” dedi.


 Kadın olarak bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını ifade eden kadın davulculardan Hatun Kırcılı, “Çok heyecanlıyız, kadın olarak Erdemli halkımızı sahura uyandıracağız. Çok gururluyuz böyle bir işi başaracağımız için” diye konuştu.


Hatice Ayan ise “Ramazan ayı birlik beraberliğin olduğu aydır, gönüllerin bir olduğu aydır. Bizim de bu Ramazan’da gönüllerimiz bir, ritmimiz bir, sesimiz bir” ifadesini kullandı.
Zübeyde Kelle de, “Hepimizi bir araya getiren en güzel aydır Ramazan o yüzden çok mutluyuz, çok sevinerek Ramazan ayını karşılıyoruz. Belediyemizin de bize böyle bir projede öncülük etmesinden dolayı çok mutluyuz. İnsanlarımızı gönüllü olarak sahura kaldırıyoruz” şeklinde konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin