EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-03-2022 17:18

Mandarinde Hasat Dönemini Nisan’a Uzattılar Tadından Yenmez Oldu

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından turunçgil sezonunu uzatacak geç dönemde olgunlaşan 7 adet mandarin (mandalina) çeşidi geliştirilerek yetiştirildi, tescil süreci için kalite süreci başlatıldı.

Mandarinde Hasat Dönemini Nisan’a Uzattılar Tadından Yenmez Oldu

Mart’ın son günlerinde hasadı başlayan mandarin çeşitleri kalite kontrol aşamasından geçerek, ekonomiye katkı sağlayacak yeni çeşit olarak yerini almasının planlandığı bildirildi.

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında önemli bir yere sahip olan Mersin’de turunçgillerde üretim sezonunu uzatarak ihracatı arttırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Akdeniz İhracatçılar Birliği destekleri ile ‘’Turunçgil Çeşit Geliştirme” Projesi başlatıldı. Proje kapsamında mutasyon ıslahı yöntemiyle geliştirilen 1878 adet orta geç ve geç dönemde hasat edilen mandarin genotipi araziye dikilerek 7 yıl Ar-Ge çalışması yapıldı.

Ar-Ge çalışmaları sonucunda bu yıl itibariyle Nova, Klemantin ve Robinson mandalan mutantı orta geçci dönemde olgunlaşan, çekirdeksiz özelliği olan 10 adet çeşit adayı olabilecek ümitvar genotipleri tespit edildi.  Turunçgil sezonunu uzatacak geç dönemde olgunlaşan, çekirdeksiz özelliği olan 7 adet ümit var genotip tespit edilen madarinlerin çeşit adayı olup olmadığının belirlenmesi için ise Ar-Ge çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Geç dönemde olgunlaşan mandarinlerin kalite kontrolü için ise ilk hasat yapıldı. 

Şuan mandarin ıslah programının yapıldığı mandarin ıslah parselinde hasat yapıldığını belirten enstitü müdürü Doç.Dr. Davut Keleş gazetecilere çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Keleş, açıklamasında yapılan Ar-Ge çalışmasındaki amaçlarının mandarin üretiminde erkencilik ne kadar önemliyse geç hasat da o kadar önemlidir. Mart ayının sonunda dalında tazeliğini koruyan yeme kalitesi olan verimli mandarin çeşit adaylarımız "ümitvar" tiplerimiz bulunmaktadır.  Mandarin üretim sezonunu uzatarak çiftçilerimizin daha uzun sürede para kazanmasını sağlamak; özellikle de ihracatta sürekli ihraç ettiği ülkelere mal tedarikinin daha uzun süre sağlaması konusunda yeni imkanlar sağlamayı hedeflemektedir” dedi.

Geç olgunlaşan mandarin hasadını yapamaya başladıklarına dikkat çeken Doç. Dr. Keleş, ”Böylece geç mevsimde değişik tiplerde mandarin çeşit adaylarımızı görmüş olacaksınız.  Bilindiği üzere geççi mandarin çeşitleri üreticiler için ihracatçılar için çok önemli bir imkan ve fırsatlar sağlamaktadır. Şimdi de geççi mandarin çeşidimizin hasadını yaparak tadına, kokusuna, aromasına, meyve tekstürüne bakacağız. Kısacası kalitesine bakacağız. Böylece duyusal olarak analizini yapacağız.  Bu çeşit adaylarımızın yıl tekrarlarını yaptıktan sonra da Tohum Tescil Sertifikasyon Müdürlüğüne tescil için başvurusunu yapacağız” diye konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin