EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-03-2022 18:03

Erkenci Badem Çeşidi Tescilleniyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde şubat ayı başında çiçek açan erkenci bademler çağla vermeye başladı, orta mevsimde yetişen bademler çiçek açmayı sürdürürken gecci bademlerin ise çiçek açması bekleniyor.

Erkenci Badem Çeşidi Tescilleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne (TAGEM) bağlı Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü badem parselinde erkenci bademlerin şubat ayı başında çiçek açmasının ardından badem çağlası hasadının yapıldığı, orta mevsimde yetişen bademlerin çiçek açmayı sürdürdüğü, gecci bademlerin ise çiçek açmaya başlamasının beklendiği bildirildi.

Enstitü müdür yardımcısı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Mustfa Bircan, havaların aşırı soğuk gitmesinden kaynaklı badem çağlasının olgunlaşmasının bir hafta geciktiğini söyledi.

Badem çağlası ile ilgili gazetecilere bilgi veren Bircan, Türkiye genelinde en erken badem çağlasının enstitü badem parselinde yetiştiğini belirterek, ‘’Badem parselimizde erkenci, orta mevsimde yetişen ve gecci olmak üzere 3 dönemde yetişen 40 çeşit badem ağacı bulunuyor. Bunlardan en erkeni şubat ayı başında çiçek açan bademimizdir ve bunun da hasadını yaptık. Bu yıl hava şartlarından kaynaklı bademler 1 hafta geç meyve verdi. Orta mevsimde yetişen bademlerin çiçeklenme dönemi devam ediyor onların ise 30-35 gün sonra hasadı yapılacak. Gecci badem ise daha çiçek açmadı ve çiçek açması bekleniyor. Badem parselimizin içinde 40 çeşit badem vardır’’ dedi.

Badem ağaçlarının kimileri çiçek açarken kimilerinin de meyve vermeye başladığını kaydeden Bircan, ‘’Yaptığımız araştırmalarda şubat ayı başında çiçek açan bademin çağlasının çerezlik için uygun olmadığını belirledik ve sadece çağla olarak tüketicilerimizin sofralarında yer alması uygun görüldü. Orta mevsimde çiçek açarak yetişen bademin ise çerezlik badem olması daha uygun olduğu belirlendi. Seleksiyon yöntemi ile ıslahını yaptığımız erkenci bademin tescilini yaparak çiftçilerin hizmetine sunmak istiyoruz’’ şeklinde konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin