GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2022 18:03   Güncelleme : 16-03-2022 18:27

Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Projesi Tamamlandı

Erdemli Akdeniz Naturel Yaşam Derneği (NATURELDER) önderliğinde yürütülen “Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi Projesi” gerçekleşen Avrupa Birliği destekli 12 ay süreli 111 bin 600 Avro bütçeli Proje Final Toplantısı tamamlandı.

Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Projesi Tamamlandı

Erdemli Liparis Otel’de gerçekleşen toplantıya Mersin İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa Can, Adana TAYEM Müdür Yardımcısı Bülent Ayhan, Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır, Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan, Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nadi Tekin, Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt, tarım ve kırsal kalkınma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda sivil toplum kuruluşlarından Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt, Anamur Meyve Üretim ve Pazarlama Kooparatifi Başkanı Ergun Doğan, Bozyazı Dokuma ve Kültür Ürünleri Geliştirme Derneği Başkanı Begüm Balcı, Avrasya Tarım Derneği Başkanı Hatice Dilek Çelikkaya, Mut Kadın Kooperatifi Başkanı Gülsüm Kevser Mut, DOYADER Başkanı Selçuk Şahutoğlu konuşma yaparak projenin kendi kuruluşlarına ve tarıma kattığı değerlerden bahsetti.

Erdemli Akdeniz Naturel Yaşam Derneği NATURELDER Başkanı ve Proje İmza Yetkilisi Avni Taşyürek toplntıda yaptığı sunumda proje boyunca gerçekleştirilen faaliyetleri anlattı.

Taşyürek, bu faaliyetler ile 20’si karar alma mekanizmasında bulunmak üzere 220 STK üyesine eğitim vererek savunuculuk ve lobicilik kapasitelerini arttırdıklarını, ayrıca kitapçık ve broşür hazırlayarak sivil toplum kuruluşlarının savunuculuk, lobicilik ve yabancı otlarla mücadele konusunda artık bir kaynağa sahip olduklarını belirtti.

Kamu-STK iş birliğine de değinen Taşyürek, yerelde ilk defa bir kamu ve sivil toplumun ortak çalışması sonucu eğitim programı ortaya çıktığını kaydederek, “Yabancı Otlarla Etkin ve Doğru Mücadele Yöntemleri” eğitim programının Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Programına dahil edildiği ve program kapsamında Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün ilk eğitimi gerçekleştirdiğini belirtti.

Taşyürek ayrıca kent konseylerinde tarım ve kırsal kalkınma çalışma grupları oluşturulması ve sivil toplumun yerel politika oluşturma ve karar alma mekanizmasına dahil edilmesi için kampanya düzenlediklerini, Change.Org üzerinde yayınlanan imza kampanyasının yanı sıra yamaç paraşütü ve klasik arabacılar gösterisi ile farkındalık oluşturduklarını, bunun sonucunda da Mersin ilinde üç belediye kent konseyinde çalışma gruplarının açıldığını, böylece proje hedeflerini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

NATURELDER öncülüğünde gerçekleştirilen proje ile birlikte belediye kent konseylerinde açılan tarım ve kırsal kalkınma çalışma gruplarında ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşları birlikte çalışacak ve yerel karar alma süreçlerinde ise ortak hareketedilecek. Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi Projesi, tarımsal alanda yabancı ot ile mücadele ve buna bağlı olarak gelişen hatalı ilaç kullanımında farkındalık oluşturarak, bu yabani otların mücadelesinde kültürel, mekanikve biyolojik yolların kullanılmasını da teşvik ediyor. Bu kapsamda Mersin’de bulunan sivil toplum kuruluşları,  kentkonseyleri gibi organlarla diyalog kurularak, kararalma süreçlerinde etkin rolalınması ile yanlış ilaç kullanımının azaltılması amaçlanıyor.

Avrupa Birliği Destekli Proje ile Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Güçleniyor

Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi Projesi, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan Sivil Toplum Destek Programının üçüncü dönemi kapsamında hibe desteği almaya hakkazandı. Programın Sözleşme Makamı Merkezi Finans ve İhale Birimidir.

Sivil Toplum Destek Programı STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik yürütülen bir hibe programıdır ve Sivil Toplum Destek Programının üçüncü döneminde verilen desteklerle STK’ların kurumsal kapasitesinin artırılması ve STK’lararası ortaklıkların teşvik edilmesi; aktif vatandaşlık ve STK’ların kararalma süreçlerine katılımının desteklenmesi ve sounularak aktif vatandaşlık için yasal çerçevenin geliştirilmesi hedefleniyor.

 

 

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin