EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-03-2022 14:32

Bu Okula Gidenlerin Harçlığı Devletten

Cumhurbaşkanlığı koordinesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile çırakların hem lise diploması almaya hak kazanırken, aynı zamanda devlet katkısı ile maaş almaları ve sigortalarının yapılması öğrencilerin mesleki eğitime ilgilerinin artmasını sağladı.

Bu Okula Gidenlerin Harçlığı Devletten

Erdemli Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) Müdürlüğü bünyesinde otomobil tamirciliğinden, kuaförlüğe, metal’ den oto elektrik ve oto lastik mesleğine 184 farklı meslek dalında geçen yıl 600 olan öğrenci sayısının bu yıl 1200’e çıktığı bildirildi.

Haftanın bir günü okulda teorik, 4 günü ise alanında sahada pratik eğitim alan öğrencilerden 9, 10 ve 11’inci sınıfta okuyanlara bin 276 TL, 12’inci sınıftakiler için ise 2 bin 126 TL devletin sağladığı destekle maaş alıyor. Öğrenciler hem maaş alırken hem de eğitimlerini tamamlıyor. Eski’den çıraklara işyeri ücret öderken yeni düzenleme ile öğrencilerin yani çırak ve kalfaların ücretlerini devlet ödüyor aynı zamanda da çıraklar geleceğin ustası olarak yetişiyor.   

Erdemli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hüseyin Kurt (MESEM) ile ilgili gazetecilere bilgi verdi. Kurt okullarında 184 meslek dalında 1200 öğrenciye eğitim verildiğini belirtti.

Kurt, "Öğrencilerimiz haftada bir gün okulda, 4 gün işletmede beceri eğitimi verilmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Milli Eğitim Bakanlığımızın geliştirmiş olduğu teşvikler sayesinde, Mesleki ve Teknik Eğitime ilgi yüzde 100 artış meydana geldi. Geçen yıl 600 olan öğrenci sayısı bu yıl teşviklerle 1200’e yükseldi. Mesleki eğitim merkezinde okuyan öğrencilerimizden 9,10,11.  sınıflardakilere aylık bin 276 lira maaşları işletmelere ödenmektedir, 12. sınıf öğrencilerimize ise 2 bin 126 lira maaş almaktadır. Öğrencilerimiz aynı zamanda sigortalı olarak çalışmaktadır. Mesleki Eğitim Merkezinin amacı geleceğin ustalarını yetiştirmektir. Buradan mezun olan öğrencilerimize meslek lisesi diploması verilmektedir. Geleceğimiz mesleki eğitimde" dedi.

Motor teknolojileri öğretmeni Enes Gürel Yıldırım, şimdinin çırakları geleceğin ustalarını yetiştirmek için çalıştıklarını söyledi. Şu anda ilçede hizmet veren oto tamiri, kaporta hizmetleri okulumuz tarafından yetiştirilen çırak ve kalfalar tarafından verildiğini kaydetti.

 Öğrencilerin eğitim aldığı iş yeri sahibi Mustafa Yavuz, kendisinin de çıraklık eğitimde okuduğunu belirterek, "Geçmişte çıraklık eğitimde okudum, kalfalık ve ustalık belgelerimi aldım. Daha sonrasında kendi işletmemi kurdum, şimdi yeni ustalarımızın bilgili bir şekilde yetişmesi için uğraşıyorum. Daha iyi nasıl yapabilirler, nasıl faydalı olabiliriz, öğrencilerimize destek olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.  

Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetleri alanında kadın kuaförlüğü eğitimi alan öğrencilerden Özge Doğrukul’da gelecekte iyi bir kuaför olmak istediğine dikkat çekerek, ‘’Bir gün okulda 4 gün işletmedeyim, işimi severek yapıyorum, severek geliyorum. İyi ki mesleki eğitim merkezindeyim, herkese tavsiye ederim" şeklinde konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin