EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-03-2022 15:42

Erdemli’de Üreticilere ‘Pestisit Kalıntıları’ Anlatıldı

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iyi tarım uygulamaları kapsamında "Meyve ve sebzelerde pestisit kalıntısının önlenmesi ve arıcılıkta zirai mücadele tedbirleri" konulu toplantı düzenlendi.

Erdemli’de Üreticilere ‘Pestisit Kalıntıları’ Anlatıldı

Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen bilgendirme toplantısına ilçe Kaymakamı Avni Kula, Mersin Tarım ve orman İl Müdürlüğü  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Murat Erdem, Mersin Arı Üreticileri  Birliği Başkanı Adem Kurt, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursen Şahin, Muhtarlar, Bitki Koruma Ürünleri bayileri ve üreticiler katıldı.

Toplantıda Erdemli Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız ilçedeki üretim hakkında geniş bilgilendirme yaparken, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü çalışanı  Dr. Kubilay Derin ile mühendis Muttalip Vatan bitkisel üretim ve bitki sağlığı konusunda bilgilendirme yaptı.  

Mersin Arı Üreticileri Birliği Başkanı Adem Kurt, arı ölümleri ve tarımsal ilaçlamalara dikkat çekti. Kurt,  arı olmadan hiçbir üretimin yapılamayacağına dikkat çekti. Biz arıcıların üreticilerimizden tek isteği var o da, ‘’Üreticimiz bahçesine ilaç kullanmadan önce ilaç bayisi ya da mühendisinden ‘benim bahçemin yanında arı kovanları var arıları öldürmeyen ilaçlardan ver’’ desin biz bunu istiyoruz. Yani ilaçlama öncesinde çevrenizde arı kovanı var mı onu kontrol ediniz.  Aksi halde bol ürün alalım derken diğer canlıların ölümlerine neden olmayalım’’ diye konuştu.

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, TUİK verilerine ilçe yüzölçümünün 877.644 dekarı tarım arazisi olduğunu, bunun 237.492 dekarında tarım yapıldığını söyledi. Bu alanların 207 bin 457 dekarının sulu tarım arazisi olduğunu belirten Yıldız, yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan ürünlerin ise 108 bin 500 dekar alanda, 442 bin 605 ton limon üretildiğini kaydetti.

2021 yılı TÜİK verilerine göre ülkemizde 1 milyon 550,000 ton üretimi yapılan Limonun yüzde 35’inin Erdemli’de üretildiğini ifade eden Yıldız,  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 21. 10. 2019 tarihinde Coğrafi İşareti alınan Erdemli Lamas Limonunun ise 141. 5 dekar alandan 705 ton üretim alındığını, yine  18. 12. 2021 tarihinde coğrafi işareti alınan Erdemli Muzu  53 dekar. alandan 132.5 ton üretim ile İlçemizin tanıtımında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

İlçede yapılan sebze tarımı hakkında da bilgiler aktaran Mesut Yıldız,  61 bin 610 dekar alanda tarım yapılarak 649.350 ton üretim yapıldığını ifade etti.

Ülkemizde toplam domates üretiminin 13.095.258 ton olduğunu vurgulayan Yıldız, Erdemli ilçemizde Örtüaltı ve Açıkta olmak üzere toplam 46 bin 260 dekar alanda 585 bin 150 ton üretim yapıldığını belirterek, ‘’İlçemiz yaş meyve/sebze üretiminde gerek ilimizde gerekse ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Bir çok ilden daha fazla tarımsal üretime sahiptir.  Erdemlili üreticilerimizin yetiştirdiği ve insanımızın sofrasında tükettiği her üründe emeği bulunmaktadır. Yetiştirilen bu ürünleri tüketen insanımızın sağlığı da bizler için son derece önemlidir. Bu sebeple kaliteli ve sağlıklı ürünler ortaya çıkarabilmek adına İlçe Müdürlüğümüzce bu alandaki çalışmalarımızı büyük bir ciddiyetle sürdürmekteyiz’’ dedi.

İlçemiz bitkisel üretimin yanı sıra hayvansal üretimde de ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir diyen Yıldız sunuyu şöyle aktardı:

‘’Arıcılık faaliyetleri kapsamında 508 adet yerli, 256 adet gezginci arıcımız mevcuttur. İlçemizde 93.482 adet toplam kovanımız var ve 65.186 adeti aktif durumdadır. Arı ürünleri olarak bal, polen, arı sütü, ana arı, mum elde edilmektedir. Arı ürünleri konusunda ise ilçemizden Eğriçayır arıcılığın ürettiği bal ‘’Canada’nın Montreal kentinde düzenlenen arıcılık kongresinde dünyanın en kaliteli balı’’ seçilmiştir. Yani ilçemiz artık kaliteli bal ve arı ürünleri konusunda önemli bir yere sahiptir.’’

 İlçe genelinde 78 adet Bitki Koruma Ürünleri Bayisi bulunduğunu da dile getiren Yıldız, yılda en az 4 defa denetimlerinin yapıldığını kaydetti. Yıldız, Yapılan denetimlerde bayiinin fiziki şartları, BKÜ ürünlerinin karekodları, ruhsat, kullanım süreleri, kullanımı sonlandırılmış, yasaklanmış ürün kontrolü ve ürün alış satışlarının Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi üzerinden yapılıp yapılmadığı kontrol edildiğini anımsattı.

2021 yılında yapılan denetimlerde ilgili yönetmelik hükümlerine aykırılıklar tespit edilen 2 BKÜ Bayisine idari para cezası uygulandığını vurgulayan Yıldız, Yaş Sebze Meyvede Pestisit kalıntısının önlenmesi ve İhracata konu olan ürünlerde kalıntı problemi yaşanmaması için eğitim çalışmalarının aralıksız sürdüğünün altını çizdi.

Bölgede görülen zararlı organizmalar ve hastalıklara karşı survey, eğitim ve hastalık teşhisi için numune alma çalışmalarının da yapıldığına dikkat çeken Yıldız, Hasat öncesi pestisit denetimleri için üreticilere eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yapıldığını vurguladı. 73 Mahallede, toplamda 869 çiftçimize pestisit kalıntısının önlenmesi, zararlı organizmalar,bütünleşmiş mücadele, domates güvesi, ihracatta yaşanan sıkıntılar gibi konularda eğitim çalışması yapıldığını aktaran Yıldız, 2021 yılında Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Programı kapsamında; 137 adet Limon numunesi, 41 adet Domates,  numunesi 20 adet Biber numunesi, 5 adet Fasulye numunesi alınmıştır. Alınan numuneler sonucunda 19 Limon üreticisine ve 1 Domates üreticisine tavsiye dışı pestisit kullanımından idari para cezası uygulanmıştır.

Önceki yıllarda alınan numunelerde de domates ve limon dışında fasulye, marul ve şeftali de tavsiye dışı pestisit kullanımından idari para cezası uygulanmıştır.

Hasat sonrası dönemde hal, market, pazaryeri gibi satış yerlerinden alınan numunelerden tespit edilen 7 limon, 1 greyfurt, 3 hıyar, 2 biber, 1 kabak olmak üzere toplam 14 üreticiye tavsiye dışı  veya MRL değeri üzerinde pestisit kullanımlarından dolayı idari para cezası uygulandığını belirtti. Bu yaptırımları uygularken önceliklerinin insan sağlığı olduğunun altını çizdi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin