EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-03-2022 17:09   Güncelleme : 14-03-2022 18:08

28 Yıl Sonra Mart Ayında Serada Don Nöbeti

Yetkililerin zirai don uyarısı yapmasının ardından Erdemli'deki çiftçiler, ürünlerinin olumsuz etkilenmemesi için 28 yıl sonra mart ayında örtü altı seralarında soba yaktı.

28 Yıl Sonra Mart Ayında Serada Don Nöbeti

Mersin'in Erdemli ilçesinde örtü altı seralarda domates yetiştiren çiftçiler, zirai dona karşı soba yakarak nöbet tutmaya başladı.

Yetkililerin zirai don uyarısı yapmasının ardından Erdemli'deki çiftçiler, ürünlerinin olumsuz etkilenmemesi için 28 yıl sonra mart ayında örtü altı seralarında soba yaktı.

Çiftçi Abdurrahman Aslan, gazetecilere, ürünlerinin aşırı soğuktan zarar görmemesi için tüm önlemleri aldıklarını söyledi.

Nöbetin sabah saatlerine kadar devam edeceğini belirten Aslan,  "90’lı yıllardan bu yana mart ayında hiç böyle soğukta serada soba yaktığımızı hatırlamıyorum. Atalarımızın söylediği gibi Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır öz deyişi günümüzde gerçek oldu ve mart ayında sora yakmaya başladık. Biz çiftçiler için mart ayı dert ayı oldu. Soğuklar uzadıkça maliyetlerde artacak’’ dedi.

Serada yetişen ürünleri soğuğa vurdurmamak için sabaha kadar uyumadan nöbet tutacaklarını aksi halde soğkla birlikte tüm emeklerinin boşa gideceğini kaydeden Aslan, ‘’Yağmurun kar’ın yağması bereket olmasının yanında soğukların uzaması ise biz çiftçiler için ise eziyete dönüştü. Soğukların artması ürünün hasadını geciktirdiği gibi hastalık getirmesine de neden oluyor. Olumsuz hava ürünlere zarar veriyor’’ diye konuştu.

Üreticilerden Yusuf Yılmaz, mart ayının ortasında böyle soğuk hiç görmediğini belirterek ilk kez mart ayında zirai don nöbeti tuttuklarını belirterek, ‘’En son 1993 yılı Mart ayında böyle soğuktan dolayı zirai don olmuştu 2022 yılı mart ayında yine zirai don nöbeti tutuyoruz’’ diye konuştu.

Hava sıcaklığının 3 dereceye düştüğünü bu nedenle de seralarda sobaları yakmaya başladıklarını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

‘’Bu yıl kış çetin geçti. Gündüzleri yağmurlu ve hava açık olmasına rağmen aşırı soğuk oldu, biz üreticiler de zirai dona karşı seralarda sobalarımızı yakarak nöbet tutmaya başladık. Meteorolojinin verdiği bilgiye göre de önümüzdeki Cuma gününe kadar zirai don nöbetine devam edeceğiz. Zirai donda en riskli gün ise pazarı pazartesiye bağlayan gece.’’

Seradaki fideleri don vurmaması için sabaha kadar uyumayacağız ve 6 derecenin altına düşürmemeye çalışacağız diyen Yılmaz, ‘’Bu domatesler ailemizin rızkı ve fidelere çocuklarımıza bakar gibi bakacağız. Soğuk havayı kazasız belasız atlatırsak bu ayın sonuna doğru gecikmeli olarak ürünü hasat etmeye başlayacağız. Eğer biz dona karşı sobaları yakmaz da yatarsak tüm emeklerimiz boşa gider" ifadesini kullandı.

Üreticilerden Muharrem Gür ise, hava şartlarının olumsuz gitmesinden kaynaklı martın ortasında hasadını yapacakları ürünün 1 ay gecikmeli yapılacağını ifade ederek, ‘’Sağlıklı bir ürün yetiştirip ülke ekonomisine katma değer kazandırmak için çalışıyoruz. Yani hava şartlarından kaynaklı hasat süremiz bir ay uzadı’’ şeklinde konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin