KADIN
Giriş Tarihi : 12-03-2022 18:33   Güncelleme : 12-03-2022 19:47

NATURELDER Çiftçi Kadınları Yamaç Paraşütü İle Uçurdu

Erdemli Akdeniz Naturel Yaşam Derneği (NATURELDER) Başkanı Avni Taşyürek, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında kadın çiftçileri Mersin’de düzenlenen yamaç paraşütü etkinliği ile gökyüzünde uçurduklarını belirtti.

NATURELDER Çiftçi Kadınları Yamaç Paraşütü İle Uçurdu

Etkinliğe Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı ile Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Yiğit’ in de katıldığını belirten Taşyürek, 

etkinlikte ayrıca bir de klasik otomobille şehir turu atıldığını,  adınlar ve etkinliğe katılanlar gökyüzünde özgürlüğün tadını çıkartan uçuşlar gerçekleştirdiğini ifade etti.

NATURELDER Liderliğinde yürütülen “Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi Projesi” kapsamında sivil toplumun politika ve karar alma süreçlerine katılımına dikkat çekmek amacıyla yamaç paraşütü etkinliği düzenlendi.

Yenişehir ilçesinde bulunan Gelincik Tepesinde gerçekleşen etkinlikte, proje bayrakları ile birlikte klasik arabacılar şehir turu ve yamaç paraşütü gösterisi yapıldı.

Taşyürek, etkinlikte Belediye Kent Konseylerinde Tarım ve Kırsal Kalkınma Bölümleri Kurulsun!” mesajı verildi. NATURELDER öncülüğünde gerçekleştirilen proje ile birlikte yerel karar alma mekanizmaları ile de ortak hareket edilmesi hedeflendiğini belirtti.

Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi Projesi, tarımsal alanda yabancı ot ile mücadele ve buna bağlı olarak gelişen yanlış ilaç kullanımına farkındalık oluşturarak, bu yabani otların mücadelesinde kültürel, mekanik ve biyolojik yolların kullanılmasını teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Avrupa Birliği (AB)  Destekli Proje ile Tarımsal Farkındalık Oluşturuluyor Kırsal Alanlarda Sivil Toplum Gelişimi Projesi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği mali desteğiyle uygulanan Sivil Toplum Destek Programının üçüncü dönemi kapsamında hibe desteği almaya hak kazandı.

Programın Sözleşme Makamı Merkezi Finans ve İhale Birimidir. Sivil Toplum Destek Programı STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik yürütülen bir hibe programıdır ve Sivil Toplum Destek Programının üçüncü döneminde verilen desteklerle STK’ların kurumsal kapasitesinin artırılması ve STK’lar arası ortaklıkların teşvik edilmesi vurgulanıyor.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin