KADIN
Giriş Tarihi : 10-03-2022 18:16

Kadın Kooperatifleri Çoğalmalı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısı ile Erdemli Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüğü tarafından Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde program düzenlendi.

Kadın Kooperatifleri Çoğalmalı

Program öncesi Kültür Merkezi Fuaya salonunda Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü usta öğreticilerinden Hülya Tekerek ile Fatma Karakaya Ersoy kursiyerleri ile birlikte sergi açtı.

Sergiyi ilçe Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız, Jandarma Komutan Vekili Üsteğmen Mustafa Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Emniyet Müdürü Mahmut Duru, Erdemli Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Halim Ünal, daire amirleri vatandaşlar ve kadınlar ziyaret etti.

Programda Erdemli Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız ile Mersin Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Çiğdem Göllü, kadın hakları konusunda günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı.

Erdemli Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Celil Murat Çelik’in senaryosunu yazıp yönettiği, Erdemli Milli Eğitim personelinin görev aldığı 11 kişilik oyuncu ekibi tek perdelik ‘’Kahraman kadınlarımız’’ konulu tiyatro sahnelendi.

Kadınlara aktif çalışma hayatına katılmaları ve sade kadınların yer aldığı daha çok kooperatifler kurmaları çağrısında bulunan Mersin Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Çiğdem Göllü, ‘’Tarım ve Orman Bakanlığı ile bakanlığımız arasında yapılan protokolle kadınların kooperatif kurmalarının kolaylaştırıldığını belirtti.

Göllü,  ‘’Buradan kadınlarımıza çağrıda bulunuyorum gelin daha çok kooperatif kuralım ve yönetimde aktif rol alalım’’ dedi.

Kadın hakları ve kadına yapılan şiddet konularına da değinen Göllü, kadınlarımızı bir gün ile sınırlanmaması gerektiğini ifade etti.

Erdemli Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yıldız da yaptığı kısa konuşmasına belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun selamlarını ileterek başladı.

İslam’ın ve Türk milletinin kadına verdiği önemi örnekleri ile anlatan Yıldız, ‘’Kadınlarımız başımızın tacıdır diyen Yıldız, hazreti Peygamberin ‘’cennet anaların ayakları altındadır’’ hadisini hatırlatarak bizim için kadın çok değerli ve kıymetlidir. Tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum’’ diye belirtti.

Konuşmaların ardından milli eğitim personellerinden oluşan halk dansları topluluğu ile tiyatro ekibi gösteriler sundu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin