EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-03-2022 12:39

Turfanda Kayısı Çağlasının Kilosu 500 Lira

Mersin’in Erdemli ilçesinde İlyas Kil isimli çiftçi örtü altı serada erkenci kayısı çağlası yetiştirdi. Kayısı çağlasının kilosunu tüccar tarafından temsili olarak dalında 500 liradan satın alındı.

Turfanda Kayısı Çağlasının Kilosu 500 Lira

İlçeye bağlı Kocahasanlı Mahallesinde 2 dekar örtü altı serada turfanda kayısı yetiştirdiğini belirten İlyas Kil, iklim yapısından kaynaklı Türkiye’nin örtü altı serada ilk turfanda kayısısı burada yetiştirip hasadını yaptıklarını söyledi.

Geçen yıl da aynı tarihlerde çağlayı hasat ettiklerini ve tüketicileriyle buluşturduklarını belirten Kil, kayısı çağlasının erik ve bademden sonra, son üç yıldır rağbet görmeye başladığını belirterek şöyle konuştu:

‘’Örtü altında yetiştirdiğimiz turfanda kayısının çağlasının hasadına başladık. Turfanda ürün yetiştiriciliğinde Mersin ve ilçemiz zengin bir iklim yapısına sahip. Alternatif ürün olarak kayısıyı açıkta yetiştirmiştik şimdi de örtü altı serada denedik ve başarılı olduk. Türk tüketiciler başta olmak üzere Avrupalı ve Ortadoğu ülkelerine gönderilerek tüketicilerin sofralarını süsleyecek.’’

Geçen yıl havaların sıcak gitmesinden kaynaklı verimi düşük olan kayısı çağlasının bu yıl soğuklamasını zamanında ve fazlasıyla almasından dolayı verimi iyi diyen Kil, ‘’Verim bu yıl çok güzel tek sıkıntımız üretimdeki girdi maliyetlerinin yüksek olması başka bir sıkıntımız yok. Turfanda ürün yetiştirdiğimiz için fiyatlarda memnun edici’’ dedi.

Ziraat Mühendisi Emine Yaman Kulu ise, çiftçilere alternatif ürün yetiştirmeyi tavsiye ettiklerini belirtti.

Yetiştirilen her ürünü insan sağlığını ön plana alarak yetiştirdiklerini ifade eden Kulu, açık alanda da erkenci ürün yetiştirildiğini belirterek, ‘’Üretimi açıkta olduğu gibi örtü altında da yapıyoruz. Şu an kayısı çağlası dediğimiz ara ürünü hasat ediyoruz. Kayısının ana ürünü ise 1 ay sonra hasat edeceğiz. Örtü altında kayısının dışında erkenci üzüm, dut ve erik üretimi yapıyoruz. Bir nevi Akdeniz iklimini burada erkenci üren yetiştirerek değerlendiriyoruz. Üretimde önceliğimiz insan sağlığı bunun içinde içinde bombus ve bal arılrından faydalanıyoruz. 12 ay 4 mevsim üretimi devam ettiriyoruz’’ ifadesini kullandı.

Tüccar Abdullah Aykut, turfanda sebze meyve ve narenciye tedariki yaptığını belirterek, ‘’Erdemli bölgesinden turfanda yetişen yenidünya, kayısı ve erik gibi ürünlerden tedarik çalışması yapıyoruz. Kayısı çağlasını yetiştiren üreticimizden temsili olarak kilosunu 500 liradan satın aldık ve hasadını yapıyoruz. Üreticimize ve ülkemize hayırlı olsun’’ diye konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin