GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2022 17:19   Güncelleme : 28-02-2022 18:08

102 Yıl Önceki Kuvayi Milliye Ruhunu Atalarının İzinden Giden Torunları Yaşatıyor

Mersin’in Erdemli İlçesi Güzeloluk Mahallesinde 102 yıl önce Mersin’in Düşman İşgalinden kurtuluşuna giden Erdemlili Kuva-yi Milliyeciler torunları tarafından aynı ruh ile dedelerinin izinden aynı yolu izleyerek yürüyüş yaptı.

102 Yıl Önceki Kuvayi Milliye Ruhunu Atalarının İzinden Giden Torunları Yaşatıyor

Kuva-yi milliye ruhu Torosların zirvesinde 1422 rakımlı Güzeloluk Mahallesinde karlar arasında düzenlenen törenle yeniden yaşatıldı. Güzeloluk’tan İçel Kuva-yi Milliye Fedai Müfrezeleri saflarına katılan kahramanların anıldığı programda ‘Kurtuluşa Yürüyüşü’ ile o gün gidilen yolda yüründü.

Erdemli Belediyesi, Güzeloluk Mahalle Muhtarlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Erdemli Şubesi işbirliği ile düzenlenen programa Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, MHP Erdemli İlçe Başkanı Fatih Serin, Mersin Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı ve rektör Danışmanı Prof. Dr. Murat Yakar, ADD Başkanı Haluk Gülle, TEMA Erdemli Temsilcisi Murat Başer, Erdemli Ayyıldız Gezginleri ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Emre Erçelik, mahalle muhtarı İbrahim Doğan, mahalleliler ve davetlilerin katılımı ile mahalle meydanında yapıldı.

Tören saygı duruşu ve Erdemli Belediyesi Bando Takımı eşliğinde İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Kahramanlar için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Yiğitliği, kahramanlığı temsil eden oyunlarla birlikte, yöresel oyunlar sergilendi. Törende konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, "Bizim sorumluluğumuz sadece topraklarımızı savunmaktan geçmiyor, dünyadaki tüm mazlumların, tüm mezalim altında olanların soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın da özgürlüğünü sağlamak gibi bir vizyon ve misyonumuz var. Onun için ülkemizin birlik içerisinde, beraberlik içerisinde bizi biz yapan değerlerin etrafında toplanarak İnşallah ülkemizi Büyük Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyetler hedefe ulaştıracağız. Ülkemiz sıkıntıya düştüğünde hepimiz can vermeye, kan vermeye hazırız. 102 yıl önce atalarımızın başlattığı özgürlük ateşini bizler devam ettireceğiz. Bu programları bizden sonraki nesillerin de bilmesi ve öğrenmesi için kesintisiz devam ettireceğiz" dedi.

Araştırmacı emekli tarih öğretmen Ahmet Refik Erdem de yerel tarihle ilgili bilgiler vererek, "Bu anlamlı günde bundan 102 yıl önce atalarımızın göstermiş olduğu kahramanlığı yad etmek, onlara minnet duygularımızı ifade etmek üzere bu töreni tertipledik’’ diye konuştu.

Tarih bir milletin hafızasıdır diyen Erdem,  ‘’Tarihini kaybeden millet, tarihine sahip çıkmayan millet yok olmaya mahkumdur. Öncelikle yerel tarihimize sahip çıkarsak, milli tarihimize de sahip çıkmış oluruz" diye konuştu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Erdemli Şube Başkanı Haluk Gülle de konuşmasında, ‘’102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından başlatılan kahramanlığı gelecek kuşaklara eksiksiz aktarmak bizlerin boynunun borcudur. Bu vatanı bizlere kanları pahasına emanet eden kahramanlarımızı şükranla yad ediyoruz. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Güzeloluk Muhtarı İbrahim Doğan ise 102 yıl önce gerçekleştirilen yürüyüşle ilgili bilgiler vererek bu tür etkinlikleri önemsediklerini ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktaracaklarını kaydetti.

Tören sonrası bir manga tarafından saygı atışı yapıldı. Törene katılan yaşlılar yöresel oyunlar oynadı. ADD üyeleri Zeybek oyunu oynadı. Katılımcılar Erdemli Belediyesi Bando takımı eşliğinde Erdemli Ayyıldız Gezginleri ve Doğa Sporları Kulübü Derneği üyelerinin açtığı dev Türk Bayrağı ile birlikte Kuvayı Milliyeci Dedelerinin 102 yıl önceki güzergahını izleyerek Güzeloluk Göletine kadar 4 kilometre yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş sonrası Erdemli belediyesi katılımcılara çorba ikramında bulundu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin