EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-02-2022 12:30   Güncelleme : 24-02-2022 12:53

Denemek İçin Diktiler Tanesi 10 Tl’den Avrupaya İhraç Ettiler

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, sofralarda damak tadını değiştirecek yeni bir lahana çeşidi üretildiğini söyledi.

Denemek İçin Diktiler Tanesi 10 Tl’den Avrupaya İhraç Ettiler

Şahin, ‘’Salata ya da mini lahana’’ olarak adlandırılan lahananın Türkiye’de 2 yıl denemesi yapıldıktan sonra ilk kez Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı 800 rakımlı Kayacı mahallesinde ihracatçı İbrahim Televi’ nin talebi ile Avrupa’ya ihraç edilmek üzere yetiştirilerek hasadının yapıldığını belirtti.

Aşkın Şahin İhracatçı İbrahim Televi’nin Ukrayna da  bir lokantada kendisine ikram edilmesiyle bu ürünü öğrendiklerini Sygenta firması Ziraat Mühendisi Emir Aka’nın yardımıyla tohumları tedarik edip denemek üzere seraya diktiklerini belirterek, “İlçemizde çiftçilerimize maliyeti ucuz satışı iyi olan alternatif ürünler üzerinde devamlı çalışma yapıyoruz. Çiftçilerimize bölgemize uyum sağlayan mini lahanayı da dikmelerini öneriyoruz” dedi.

Genelde lahanaların ya sarmalık ya da turşuluk olarak kullanıldığını kaydeden Şahin, örtü altı serada yeni yetiştirilen mini lahananın sadece salatada kullanıldığını belirterek, C vitamini bakımından da çok zengin bir özelliğe sahip olduğunu vurguladı. Tadının genelde brokoli, karnabahar, marul, lahana ve kivi tatlarını içerdiğini ifade etti.

Gazetecilere açıklamada bulunan Aşkın Şahin, başta Ukrayna olmak üzere Avrupa ülkelerine yeni bir ihraç ürünü yetiştirildi diyerek şöyle konuştu:

‘’İki yıldır denemesi yapılan ‘mini lahana’ çeşidini 30 dekar örtü altı serada deneyerek Türkiye’de ilk kez hasadını yapmış bulunmaktayız. Mini lahanayı daha önce dünyanın çeşitli ülkelerinde dikiminin yapıldığını ancak ülkemizde ilk kez yapıldı ve başarılı sonuçlar elde edildi. Mini lahananın hasadı genelde mart ayı sonu ve nisan ayı başlarında yapılır. Biz ürünü bir ay önce yetiştirerek tanesini 10 liradan direkt Ukrayna’ya göndermekteyiz. Bu ürünü Ukrayna dışında Avrupa ülkelerine de göndermeyi hedefliyoruz. Çünkü çiftçilerimize yeni bir ihracat kapısı aralandı bundan çok mutluyuz.’’

İçerisinde C vitamini ve lifleri olmak üzere brokoli, karnabahar, marul, lahana ve kivi tatlarını içerdiğini belirten Şahin, ‘’Mini lahana artık Ukraynalı ve Avrupalı tüketiciler gibi Türk tüketicilerin de sofralarında salata olarak yerini alacağı gibi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi bakımından sade olarak ta üzerine bol limon sıkılarak çiğ olarak tüketilebilecektir. Mini lahana lezzetli, bol sulu ve besin değeri yüksek bir ürün. Bu lezzeti Türk halkına sunmanın gururu içerisindeyiz. Halkımızın besin deposu bu lahanayı tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Türk çiftçisi için yeni bir ihraç kapısıdır hayırlı uğurlu olsun’’ diye belirtti.

Üretici Hatice Can, yeni yetiştirdikleri mini lahananın görünüşünün de tadının da çok güzel olduğunu belirterek, salatada kullanılan geleneksel marul gibi olmadığını bu üründe brokoli, karnabahar, lahana, marul ve kivi tadının bulunduğunu mutfakta uzun süre dayandığını dile getirdi. Örtü altı serada yetiştirdikleri mini lahananın çiftçilere yeni bir ihracat kapısı olduğunu belirten Can, ‘’Dikimini yaptık, denedik ve tadı çok güzel olduğunu gördük. Bu mini lahana Avrupalıların mutfaklarında yerini alırken ülkemiz mutfaklarında da hızla yerini alacağını düşünüyor herkese tavsiye ederim’’ dedi.

Erdemli’de yetiştirilen mini lahananın hasadı yapılarak tanesi 10 liradan Avrupaya ihracat edildiği bildirildi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin