EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-02-2022 17:23   Güncelleme : 15-02-2022 17:38

Turfanda Kapya Biberin Kilosu 14 Lira, Üreticinin Yüzünü Gülüyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde turfanda kapya kırmızı biber yetiştiricisi Adem Keskin, ‘’Turfanda olarak yetiştirdikleri kırmızı kapya biberin fiyatının dalında 10 ile 14 lira arasında alıcı bulduğunu söyledi. Keskin, ‘’Bu fiyatlar domates ve limona göre çok iyi bizleri memnun ediyor’’ dedi.

Turfanda Kapya Biberin Kilosu 14 Lira, Üreticinin Yüzünü Gülüyor

Ağustos ayının 25’inde 1600 metrekare alana diktiği kırmızı kapya biberin hasadını ailesi ile birlikte yapan Keskin gazetecilere açıklamada bulundu. Keskin, ‘’Eskiden serada domates yetiştiriyordum. Girdi maliyetlerinden dolayı masrafı ve bakımı ağırlaşınca domates dikmekten vazgeçip yerine turfanda kırmızı biber diktim. Hasadına başladığımız kırmızı biberden yaklaşık 10 ton mahsul bekliyorum ve karşılığında da 150 bin lira gelir bekliyorum. Benim gibi emekli bir insan için bu gelir çok iyi. Fiyatı da 10 ile 14 lira arasında alıcı buluyor. Yetiştirdiğim ürünün para etmesinden çok mutluyum. Buraya biber yerine domates ya da limon dikseydim bu geliri elde etme şansım yoktu’’ dedi.

Eşi Saime Keskin ile birlikte yetiştirdikleri kırmızı kapya biberin başta İstanbul, Ankara, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay gibi illere gönderildiğini belirten Keskin, ürettiğinin karşılığını almak isteyen çiftçilerimize domates ve limona alternatif ürünler dikmesini tavsiye ettiğini belirtti.

Adem Keskin’in eşi Saime Keskin de tarlalarına domates yerine turfanda biber ekmekle mutlu olduklarını belirterek, ‘’Domatese göre biber yetiştiriciliğinin masrafı az bakımı kolay. Daha önce domates dikimi yapıyorduk. Domatesin masrafı her geçen gün artıyor ve bakımı zor. Biber öyle değil domatese göre bakımı daha kolay ve masrafı da az üstelik iyi para ediyor. Biz ürünümüzün para etmesinden memnunuz’’ diye konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin