GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-02-2022 15:03   Güncelleme : 15-02-2022 15:03

Vekil Zeynep Gül Yılmaz’dan Alata Araştırmaya Teşekkür

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz beraberinde ilçe başkanı Serdal Kaya, ilçe yönetimi, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı ve Akdeniz Yaş Sebze Meyve Sektör Kurulu Üyesi Kemal Kaçmaz ile birlikte Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünü ziyaret ederek kurum müdürü Doç. Dr Davut Keleş’ten çalışmalar ve yeni projeler hakkında bilgi aldı.

Vekil Zeynep Gül Yılmaz’dan Alata Araştırmaya Teşekkür

Enstitü müdürü Keleş, enstitü Ar-Ge ekibi tarafından yürütülen birçok projenin tamamlandığında özellikle narenciye konusunda hem Türk tarımına hem de dünya tarımına yön vereceğini söyledi.

Kemal Kaçmaz da yaptığı konuşmada iyi tarım uygulamaları merkezinin Erdemli olması için çalışıldığını kaydetti.

Bu yıl içinde dünyanın en büyük Turunçgil kongresinin Mersin’de yapılacağını belirten Kaçmaz, ‘’Kongrede Alata önemli bir aktör olacağına inanıyorum. Dünyanın 60 ülkesinden Mersin’e gelecek olan  bin 500  2 bin tane sektör temsilcilerine Alatadaki çalışmaları göstermemiz gerekiyor. Bu nedenle Alata ülkemiz ve bölgemiz için önemli bir kurum. Burasının daha modernzie edilmesi için desteklenmesi gerekir, sizlerden yardım bekliyoruz’’ dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz da birifing sonrası Erdemli Ajansa yaptığı değerlendirmede, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Türk tarımı için bir açık haya laboratuarı özelliği taşıdığını söyledi.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş’den aldığı birifingde Türk tarımı adına kendisini heyecanlandıran projeler olduğunu gördüğünü  kaydeden Yılmaz, Türk tarımının geleceği konusunda yapmış olduğu bilimsel araştırmalar nedeni ile Alatanın önemli bir rol üstlendiğini kaydetti.

Kurum müdürü Davut Keleş bey bize birifing verdi ancak biz burada bir virgül koyduk devamını Ankara’da sürdüreceğiz. Davut beyin anlattığı projeler Türk tarımı adına beni çok heyecanlandırdı diyen Yılmaz, ‘’Aldığım birifingde hem turunçgilin geleceği hem ülkemizin tarım konusundaki geleceği ve kaliteli hizmet noktasında çok önemsedim. İnşallah birlikte ülkemiz tarımı adına önemli çalışmalar yapacağız. Sarı altınımız limonun marka değerini artırma noktasında el birliği ile çalışmalarımız devam ediyor. Ben sunulan projelerden etkilendim katkı sunan herkese teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin