GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2022 17:12   Güncelleme : 11-02-2022 17:12

Burası Alaska Değil Toroslar

Mersin’in Erdemli ilçesinde denize 30 kilometre uzaklıkta bulunan birçok kırsal mahallere yer yer 2 metreye kadar karın yağması vatandaşları sevindirdi. Son kar yağışı ile birlikte yüksek rakımlardaki yayla evleri neredeyse görünmez oldu.

Burası Alaska Değil Toroslar

Yılın 12 ayı sıcak olmasıyla bilinen sahil kenti Mersin’ in  Erdemli ilçesine bağlı kırsalda yer alan Aydınlar, Tozlu,Yağda, Güzeloluk,Toros ve Sarıkaya harfilli, Güneyli, Sorgun, mahallelerinin yer aldığı yazın nüfusun 100 bine kadar yaklaştığı Avgadı Yaylası'nda bu kış çetin geçiyor.

Son 2 aydır aralıklarla yoğun kar yağışı alan yaylanın yüksek kesimlerinde önceki gün yine yoğun kar yağışı etkili oldu. Üst üste etkili olan yağışla birlikte kar kalınlığı yer yer 2 metreye yaklaştı. Bazı bölgelerde kar yığınları oluşurken, yüksek rakımdaki evler neredeyse kara gömüldüğü görüldü.

Bölgede küçükbaş hayvancılıkla uğraşanların koyunları da baharın ve bereketin sembolu kuzular da doğrmaya başladı. Çadırla kapalı alanlarda yavruları ile kalan hayvanlar günü belirli saatlerinde kar altında kalan yemlerin çıkarılmasıyla besleniyor.

Öte yandan Mersin ile sahil kıyısında yer alan ilçelerin merkezine kar yağmayınca  bazı vatandaşlarda karın tadını çıkarmak için yüksek rakımlı bölgelere gidiyor. Burada hatıra fotoğrafı çektiren her yaştan insanlar, karda yakarak da çocukça eğleniyor.

Bu seneye kadar böyle bir yağış olmadığına dikkat çeken Toros Mahallesi sakinlerinden Süleyman Seyrek, gazetecilere yaptığı açıklamada daha önce böyle bir kış olacağını tahmin etmediğini, ilçe merkezinde kışı geçirmediğine pişman olduğunu kaydetti.

Bulunduğu bölgeye yağmurun çok yağmadığını aktaran Seyrek, ‘’Aşırı kar yağdı ve aşırı soğuk oldu. Burada evleri bulunan  arkadaşlara haber verdik, gelmeselerdi kardan çatılar çökecekti. Çok şükür karayolları ve belediye yolarımızı devamlı açıyor. Kar çok yağdı. Hem karın çok yağmasına hem de önümüz bahar olmasına sevindik. Yağan karla su kaynamları çok olacak ve yeşil alan çoğalacak. Hayvanlarımız yeme doyacak bol bol et ve süt verecek. Bahar geleceği için hayvanlarımız için kar yağışı iyi oldu.  Kar yağışı esaret getirmez kar bereket getirir’’ dedi.

En son 1980’li yıllarda bu şekilde yoğun kar yağışı olduğunu hatırlatan Güneyli mahallesinden Hasan Çelik, ‘’Yollar kapanmıştı karşı ki köyden bir cenazeyi buraya kadar omzumuzda getirmiştik. Birkaç sene önce de yağdı ama bu kadar çok değildi. Karın çok yağması ile kış çok  çetin geçiyor’’ diye konuştu.

Kar yağışı sonrası ilçe merkezinden yüksek kesimlere ailesi ile birlikte kar gezisine çıktıklarını ifade eden Sultan Tülü, ‘’Çocukluğumdaki gibi plastik naylonun üzerinde çocukmlar gibi kar üstünde kaydım. Çok mutlu oldum’’ diye belirtirken Mahmut Tülü de kar yağışına çok sevindiklerini ifade etti.

Bölgenin tarım bölgesi olduğuna dikkat çeken Tülü, ‘’Bu sene çok güzel kar yağışı oldu. Geçmiş yıllarda da kar yağışı olmuştu ancak böyle çok yağmamıştı. Bu sene çiftçilerimiz ürün yetiştirmek için susuzluk çekmeyecek. Hepimiz iyi biliyoruz ki kar yağınca soğuk olur ancak unutmayalım ki kar aynı zamanda berekettir’’ şeklinde konuştu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin