GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-02-2022 18:12   Güncelleme : 06-02-2022 18:35

Badem Ağaçları Erken Çiçek Açtı

Mersin’in Erdemli ilçesinde bahar erken geldi. Toroslarda 1 metre kar bulunurken sahilde ise bahçelerde ve açıkta yetişen badem ağaçları çiçek açtı. Bademin geçen yıla oranla 15 gün erken çiçek açtığı bildirildi.

Badem Ağaçları Erken Çiçek Açtı

Çiçek açan badem ağaçları  aynı zamanda Türkiye genelinde çağla olarak tüketilecek ilk badem olma özelliğini taşıyor. Badem çağlasının mart ayının ikinci yarısında sofralarda yerini alacağı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Teknik Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Ünlü, 1990 yılından bu yana seleksiyon ıslahı yöntemi ile badem ıslahı yaptıklarını söyledi.

Ünlü, Türkiye’nin en erken çiçek açan ve akabinde de badem çağlasının mart ayının ikinci haftasında tüketicisi ile buluşacağını belirtti.

Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Bircan, seleksiyon ıslahı yöntemi ile 1990 yılından bu yana enstitü bünyesinde çalışma yürüttüklerini belirtti.

Bu yıl hava şartlarının soğuk ve sert geçmesi nedeni ile yaprağını erken döktü diyen Bircan, ‘’Badem bitkisi soğuktan kaynaklı yaprağını erken döken bitkilerimizden bir tanesi. Bu nedenle de soğukluğunu iyi aldığı için erken çiçek açmaya başladı. Türkiye’de şu an erken çiçek açan bademin Mart ayının ikinci yarısında çağla bademinin sofralarda badem meraklıları ile buluşacağı anlamına geliyor. Bu yıl badem ağaçları geçen yıla oranla 15 gün erken açtı’’ dedi.

Badem ağaçlarının erken çiçek açmasına Akdeniz’de Erdemli’nin ekolojik yapısının çok farklı olduğunu dile getiren Bircan, ‘’Meyve ve sebze yetiştiriciliğinde erkencilik açısından önemli bir iklim yapısına sahip bir yapıya sahip. Bunlar içinde badem en erken hasat  edilen türlerden bir tanesidir’’ diye belirtti.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin