GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-02-2022 17:49   Güncelleme : 06-02-2022 18:07

Obezite Anne Ve Zihinsel Engelli Oğluna Devletten Yardım Eli

Mersin’ in Erdemli ilçesinde Obezite rahatsızlığı nedeniyle sürekli bacakları şişen 2 çocuk annesi zihinsel engelli oğlu bakarken, devlet vatandaş işbirliği ile aileye destek olunuyor.

Obezite Anne Ve Zihinsel Engelli Oğluna Devletten Yardım Eli

Son olarak ailenin biriken 10 bin TL’lik su faturasının da taksitlendirildiği, ilk taksiti bir mahalle sakinin ödediği, diğer kalan kısmı ise kaymakamlığın karşılayacağı öğrenildi.

Erdemli ilçesine bağlı Tömük Mahallesi’nde tek odalı bir evde yaşamını sürdüren 52 yaşındaki Münevver Akça, bir süre önce Obezite nedeniyle aşırı kilo almaya başladı. Yakalandığı rahatsızlık  nedeniyle önce ilaçlı tedavi gören Akça, komşularının desteği ve yetkililerin ilgisi ile de hastaneye kaldırıldı ancak zihinsel engelli oğlu yalnız kaldığı için tedaviyi yarım bırakıp evine geri döndü. Hastalığı ilerleyen kadının bacakları iyice şişmeye başladığı,  ağırlığı ise 150 kilogram civarına geldi. Tam kilosunu bilmeyen Akça, yerinden kalkamaz olurken, şişen bacaklarını bir değnek yardımı ile zorla hareket ettirmeye başladı. Zihinsel engelli oğlu Mehmet Akça, tarafından yemesinden içmesine kadar her türlü ihtiyacı giderilen anne Akça’nın eşinin kızını da yanına alarak uzun süre önce kendilerini terk ettiğini ileri sürdü. 

Kaymakamlıktan, Erdemli Belediyesi’ne kadar devletin tüm kurumlarının destek olduğu aileye, komşularda ellerinden geldiğince yardımcı oluyor. Son olarak 10 bin TL civarında biriken su faturası da komşuların devreye girmesi ile 11 takside bölünerek ilk taksiti ödendi, diğer kısmı da Erdemli Sosyal Yardımlaşma ve Vakfının karşılayacağı belirtildi.

Artık kendisine bakamaz hale geldiğini belirten Münevver Akça, gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Bulaşıklarımızı yıkayabilirsek yıkıyoruz, evimizi süpürebiliyorsak oğlumla yapıyoruz. Yemek yiyebildiğimizde yiyoruz. Kendime bakmaya çalışıyorum bakamıyorum, hastalandım. 3-4 senedir bana bir şey oldu yerimden kalkamıyorum. Oğlum malzemeyi yanıma getirince çorbamı yapabiliyorum. Bulaşıklarımı kalkıp yıkayamıyorum. Tuvalete gidemiyorum. Erişkin hasta bezine muhtaç oluyorum. Oğlum bana yardım etmesin kendime bakamıyorum. Hiçbir şeyimi kendim yapamıyorum, sadece o yardım ediyor. O da zihinsel engelli” dedi.

Kızının da evi terk eden kocası ile gittiğine değinerek içinde bulunduğu durumu aktaran Akça, ‘’Kaldıramadığım bir şey sanki 'sırtıma binmiş de, taşıyamayacak hale geldim. Kaç kiloyum bilmiyorum. Sabah kahvaltı yapamıyorum, akşam yemek yiyemiyorum, öğlen yemek yiyorum. Akşam yatıyorum, sabahta kahvaltı yapmıyorum. Doktorlar gelirler bakarlar da bir ilaç yazarlarda bunları iç derse, kullan derseler kullanırım bana faydası olursa. Şuanda içtiğim hapın sürdüğüm kremin ilacın faydası yok” diye konuştu.

Komşularından Fatma Örs ise, "Devletimiz bakıyor konu komşu bakıyor aileye ancak durumu iyi değil iyi bir tedaviye ihtiyacı var ve zihinsel engelli oğlundan başka kimsesi yok. Her şeye ihtiyaçları var, kalkıp yemek yapamıyor, bir şey yapamıyor, banyo yapamıyor, altını değiştiremiyor, çocuğu oğlu değiştiriyor. Her şeye ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Kocasının yıllar öncesi kadının kilo alması ve yatalak olduğu için terk ettiğini belirten Yeşildere Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, ”Ailemiz devletimizin ve mahalle sakinlerinin destekleriyle geçiniyor. Ayda bir sosyal yardımlaşma vakfı ekibi gelip evini temizliyor. Engelli oğlunun giderleri karşılanıyor, erzak yardımı yapıyor.  Ailenin suyu kesilmiş, araştırdık 10 bin liraya yakın borç çıktı, vatandaşımızın biri bir taksitini ödedi, Diğer borcu da kaymakam beyle görüştük, kalan borcunu taksitler halinde vakıf kanalı ile ödeyeceğiz. Ne gerekiyorsa mahalleli ve devletimiz destek çıkıyor ama ailemiz hastanede bakımı kabul etmiyor. Ben hastaneye yatarsam zihinsel engelli çocuğuma kim bakacak endişesi yaşıyor. Bunun için devletimizden yardım ve destek bekliyoruz. Tedavisi hastane de olması gerekiyor ama ablamızı hastaneye götürdük 2 gün kaldı orada sıkılıyor, beni eve götürün dedi, eve getirdiler. Ama bu hastanın mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Meryem Akça’nın zihinsel engelli oğlu Mehmet Akça, annesine kendisinin baktığını söyledi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin