EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-02-2022 17:37   Güncelleme : 06-02-2022 17:37

Psikologlar Denetiminde ‘’Çocuk Oyun Terapisi”

Erdemli belediyesi pandemi sürecinin olumsuz etkilerinden özellikle de “dijital bağımlılığa” çocukları korumak adına sosyolog ve psikologlar “Oyun Terapisi” adıyla birim oluşturduğu bildirildi.

Psikologlar Denetiminde ‘’Çocuk Oyun Terapisi”

Erdemli belediyesinden yapılan açıklamada, Yeni tip koronavirüs (Kovit 19) pandemi sürecinde evlere kapanmak zorunda kaldığına dikkat çekildi.

Kapanma süreci ile birlikte başta çocuklarda dijital bağımlılık sorununun ortaya çıktığına dikkat çekilen açıklamada, uzmanların çocukların gelişim sürecini olumsuz etkilediğini  “dijital bağımlığa” karşı farklı yöntemlerle mücadele edilmesi gerektiğini bunlardar bir tanesinin de “Oyun Terapisi” olduğu tavsiye edildiği vurgulandı.

 Erdemli Belediyesi Kadın ve Aile Danışma Merkezi görevlisi

 Sosyolog Zeynep Karaoğlan, “Dünyada ve Türkiye’de insanlar pandemiden dolayı kapanma sürecine girdiler. Bu da insanların dijital mecralara yönelmesine sebep oldu. Dijital mecralara yöneldiğimiz zaman çocuklarımızda farklı farklı davranış bozuklukları ortaya çıktı. Bizler oyun terapisi ile birlikte bu davranış bozukluklarını giderebilmek için dikkat çalışmaları yapmaktayız. Grup terapileri ile birlikte onların çocuklarla olan iletişimlerini güçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Çocukların gelişim sürecinde, ‘dijital bağımlılığın’ olumsuz etkisine dikkat çeken Psikolog Beyza Tekin de bu süreçte ailelere büyük görev düştüğünü ifade etti.

Tekin, “Pandemiyle başlamasıyla birlikte bizimle birlikte çocuklar da evlere kapandılar. Çocuklarımızda dijital bağımlılık ortaya çıktı. Bu da bizim bu süreçte gözlemlediğimiz gelen danışanlarımızdan gözlemlediğimiz, akademik başarıda düşüklüğe, sosyal ilişkilerde bozukluğa sebep oluyor. Biz de bunu yenmek için çocuklarımıza oyun terapisi üzerine çalışmalar yapıyoruz. Hem dikkatlerini toplamaları için hem daha uzun süre bir şeylere odaklanabilmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Dijital bağımlılık hayatımızın birçok alanını etkiliyor. Hem sosyal ilişkilerimizi etkiliyor hem de  akademik başarıları etkiliyor’’ diye belirtti.

Çocuklar için oluşturulan merkezde ise sosyolog ve psikologlar çocuklarla birebir ilgileniyor.

Bu merkezde olmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Alperen Doğan, “Ben burada oynamayı çok seviyorum, etkinlik yapmayı da seviyorum” şeklinde konuştu.

Terapiye aileler ise çocukları ile birlikte katılabiliyor. Oyun terapisi ile çocuğunu dijital mecralardan uzak tutabildiğini ifade eden Meryem Doğan, “Teknolojiden uzak durması için burayı tercih ediyoruz. Çocuklarımıza daha verimli, daha iyi oluyor. Dikkatleri dağılıyor telefonla, tabletle, televizyon gibi araçlarla daha çok  ilgilenmesini azaltıyor burası. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek için buraya getiriyoruz” dedi.

Çocuğunun evde daha çok dijital bağımlısı olmaması için bu merkeze getirdiğini ifade eden Vildan Kurt ise, “Evde daha çok vakit geçireceği alanlar olmadığı için burayı da çok sevdiği için telefon, tablet oynama olasılığı yani unuttuğu için burada, oyunları daha iyi oynadığı için getiriyorum. Kavramları öğrenmesini sağlıyor, hani boyamadır ondan sonra renkleri öğrenmesini sağlıyor, paylaşmayı öğreniyor en önemlisi. Dijital bağımlılığı hani en az seviyeye indirmeye çalışıyoruz biz de” ifadesine yer verdi.

Çalışmalardan faydalanmak isteyen ailelerin  Erdemli Belediyesi Kadın ve Aile Danışma Merkezi ile irtibata geçebileceği bildirildi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin