GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2022 17:14   Güncelleme : 04-02-2022 17:18

Erikler Çiçek Açtı

Mersin'in Erdemli ilçesinde örtü altında yetiştirilen erik ağaçları çiçek açtı.

Erikler Çiçek Açtı

Kış şartlarının çetin geçmesinin ardından soğukluğunu zamanında alan erik ağacının çiçeğini zamanında açtığını belirten üretici Adem Keskin, mart ayının ilk haftasında ilk hasatlarını yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Kardeşleriyle birlikte 7-8 yıldır örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliği yapan Adem Keskin," En verimli yıl bu sezon oldu. Bu yılın verimli olmasının sebebi de havaların biraz soğuk gitmesiyle alakalı. Soğuk hava nedeniyle örtü altındaki erik ağaçları soğuktan dolayı yaprağını döktü, ardından da çiçeklerini açmaya başladı" dedi.

İlçede son günlerde bir gün yaz, bir gün kış havasının yaşandığın ifade eden Keskin, "Bu durumdan bahçelerimiz istifa de etti. Ağaçlarımız çiçek açtı, inşallah çok güzel bir hasadımız olacak. İçeriye tozlaşma için bal arısı bıraktık. Aldığımız arılar çiçek çok olunca yeterli gelmedi. Bunun üzerine arkadaşlarımızdan bir kovan bal arısı daha getirdik içeri koyduk, şuanda yetiyor. İlaç vermeden arı tozlaşmasıyla doğal olarak yetiştiriyoruz" diye konuştu. Geçen yıl hava şartları ılıman gitti eriklerimiz Ocak ayı başında çiçek açmıştı bu yıl ise tam soğukluğunu aldı ve çiçek açtı diyen Keskin iyi bir sezonun yaşanacağına inandıklarını kaydetti.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin