EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-02-2022 17:20   Güncelleme : 03-02-2022 17:20

Arkeoloji Buluşmaları 2022’de Anazarbos Konuşuldu

Özel Mustafa Erim Kent Tarihi Müzesi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi ile Akdeniz Kent Konseyi Yerel Tarih Grubu’nun müşterek düzenlediği “Arkeoloji Buluşmaları - 2022” 29 Ocak Cumartesi akşamı, yeni dönemin ilk toplantısıyla faaliyetlerine başladı.

Arkeoloji Buluşmaları 2022’de Anazarbos Konuşuldu

Yaklaşık beş yıl evvel Dr. Mustafa Erim ve arkeolog Recep Sezer Taşkıran’ın (ma) girişimleriyle (Özel) Mustafa Erim Kent Tarihi Müzesi’nde yüz yüze düzenlenen toplantılarla başlayan arkeoloji buluşmaları, salgın hastalık nedeniyle bu dönemde web üzerinden gerçekleştiriliyor.

Daha önce Dr. MahmoudZein el - Abidin,Prof. Dr. Mehmet Tekocak, Prof. Dr. Mustafa H. Sayar gibi bilim insanlarını konuk eden Arkeoloji Buluşmaları, bu sene Dr. Öğr. Üyesi F. Fatih Gülşen ile ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Anazarbos Kazıları Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Gülşen, Çukurova Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ile Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir.

Akdeniz Kent Konseyi Başkanı Dr.Mustafa Erim’in arkeoloji buluşmalarının uzun süredir devamlılığı olduğuna vurgu yaptığı ve Dr. Fatih Gülşen’e katılımı için teşekkür ettiği açılış konuşmasıyla başlayan toplantıyı, çok sayıda bilim insanı ve arkeoloji meraklısı takip etti.

 

Moderatörlüğünü Dr. Murat Özyıldırım’ın üstlendiği Arkeoloji Buluşmaları 2022’de gerçekleştirdiği konuşmasında Dr.Öğr. Üyesi Fatih Gülşen, Anazarbos (Anavarza) kentini ve burada yaptıkları çalışmaları oldukça ayrıntılı olarak izleyicilere, görseller eşliğinde anlattı.Anazarbos’ta kazılar ile birlikte sürdürülen restorasyon çalışmaları, yeni arkeolojik bulgular ve yayınlar Gülşen’in konuşmasında yer verdiği konulardı. Gülşen, arkeolojik çalışmalarla birlikte kent ve çevresinin doğal yapısı ile arkeometri çalışmalarının da devam ettiğini belirterek Anazarbos’un bir bütün olarak ele alınmakta olduğunun altını çizdi. Toplantı, soru cevap kısmıyla sona erdi.

 

(Özel) Mustafa Erim Kent Tarihi Müzesi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi ile Akdeniz Kent Konseyi Yerel Tarih Grubu’nun müşterek düzenlediği “Arkeoloji Buluşmaları - 2022” bir yeniliği de başlatarak konuşmaları, akademisyen arkeolog Burak Erdem’inyoutubekanalı üzerinden yayınlamaktadır.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin