SPOR
Giriş Tarihi : 02-02-2022 17:34   Güncelleme : 02-02-2022 18:38

Havalı Ve Ateşli Silahlar Türkiye Şampiyonası Başladı

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu (TAAF)’nun yıllık programında yer alan 2022 yılının ilk Havalı ve Ateşli Silahlar Türkiye Şampiyonası Mersin’in Erdemli ilçesindeki Atış Poligonunda resmi antrenman havalı tüfek atışları ile başladı.

Havalı Ve Ateşli Silahlar Türkiye Şampiyonası Başladı

1-6 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek olan şampiyonaya 34 ilden 88 kulüpten 372’si tabanca 192’si tüfek olmak üzere toplam 564 sporcu katıldı.

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu (TAAF) Havalı ve Ateşli Silahlar As Başkanı Kadri Akgün gazetecilere şampiyona ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2022 yılının ilk şampiyonasını düzenlediklerini belirten Akgün,  ‘’Şampiyonada dereceye girecek sporcuların mart ayında Norveç’te yapılacak olan Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonasına katılacak milli takım için seçme yapılacak. Müsabakada belirlenen kıriterleri yerine getiren sporcular Avrupa Şampiyonasına katılacak milli takım kadrosuna katılmaya hak kazanacak ve milli takıma seçilen sporcularımız kampa alınacak’’ dedi.

Japonya’nın başkenti Tokya’da düzenlenen ‘’Tokya olimpiyatları’’ yeni bitti diyen Akgün, 2024 yılında düzenlenecek olan Paris olimpiyatlarına da 2,5 yıl kaldığını ifade ederek şöyle konuştu:

‘’Yeni yılla birlikte yoğun bir çalışma dönemi bizi bekliyor. Yılın ilk Türkiye şampiyonası hem Avrupa şampiyonasına hazırlık hem de yıl içindeki dünya şampiyonasına hazırlık amacı taşıyor. Hedefimiz elimizdeki olimpik sporcularımızın puanlarını yüksek tutmak, arkadan gelecek yetenekli umut vaat eden genç sporcularımıza da yer açmak istiyoruz. Düzenlediğimiz Türkiye Şampiyonasının amacı milli takım iskeletini oluşturmaktır. Sporcularımızdan umutluyuz ve hepsine başarılar diliyorum.’’

Kışın sert geçtiğini dile getiren Akgün, buna rağmen hem kulüplerin hem de sporcuların istek ve arzularının gelecek adına bizleri umutlandırdığını dile getirdi.

Bilindiği gibi bir hafta önce yurt genelinde kar yağışından dolayı yollar kapalıydı ifadesini kullanan Kadri Akgün, ‘’İyi ki şampiyonayı bir hafta önce yapmamışız. Değilse ertelemek zorunda kalacaktık. Ancak olumsuz bir durum yok. Biz bu şampiyonayı yapmak zorundayız çünkü Avrupa şampiyonasının yapılacağı tarih belli. Türkiye genelinde kar yaşamı etkilemesine rağmen diğer illere göre Mersin çok şanslı bir ilimiz. Temennimiz müsabakayı kazasız belasız bitirir ve gençlerimizin evlerine ailelerine kavuşmasını dileğimizdir’’ şeklinde konuştu.

Erdemli Atış Poligonundaki şampiyonaya katılan sporculardan  

Havalı tüfek dalında mücadele ettiğini belirten Enes Buğra Yayla,  hedefinin milli takıma girerek yurt dışında elde edeceği derecelerle Türk bayrağını göndere çektirmek olacaktır’’ dedi.

Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM) sporcusu Ahmet Kenan Ergin de amacının milli takım baraj puanını atıp Mart ayında Norveç’te düzenlenecek olan Avrupa şampiyonasına katılmayı hedeflediğini kaydetti.

Şampiyona 6 Şubat Pazar günü sona erecek.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin