GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-01-2022 17:36   Güncelleme : 21-01-2022 18:35

Çiftçiler Zirai Dona Karşı Narenciye Bahçelerinde Lastik, Serada Sobaları Ateşledi

Meteorolojinin Zirai don uyarısı üzerine Mersin’in Erdemli ilçesinde narenciye bahçeleri ile domates seralarında dona karşı bahçelerde dumanlama yapmak üzere lastik, seralarda ise sobalar yakıldı.

Çiftçiler Zirai Dona Karşı Narenciye Bahçelerinde Lastik, Serada Sobaları Ateşledi

Narenciye bahçeleri ile örtü altı seralarda dikili domates fidelerini don vurmaması için çiftçiler gece sabahlara kadar 0’a düşen dereceyi 5 dereceye çıkartıncaya kadar ateş yakarak nöbet tutuyor. Hava şartları düzelinceye kadar yaklaşık 10-15 gün dona karşı sobaların yakılacağını belirtildi.

Mart ayında hasadını yapmak üzere 3 dönüm seraya domates fidesi diken çiftçilerden Yusuf Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada, seraya diktikleri domates fidelerinin don vurmaması için tüm hazırlıkları yaptıklarını söyledi.

Yılmaz, akşam saat 20:00 sularında termometrenin 3 santigrat göstermesi üzerine sabaları yaktıklarını ve sabaha kadar nöbete devam edeceklerini söyleyerek şöyle konuştu:

‘’Seradaki domates fidelerini don vurmaması için sobalarımızı yaktık ve seramızın içi şu anda 6 dereceye çıktı. Sabaha kadar uyumayacağız ve 6 derecenin altına düşürmemeye çalışacağız. Bu domatesler ailemizin rızkı ve fidelere çocuklarımıza bakar gibi bakacağız. Soğuk havayı kazasız belasız atlatırsak mart ayının 20’si gibi ürünü hasat etmeye başlayacağız. Eğer biz dona karşı sobaları yakmaz da yatarsak tüm emeklerimiz boşa gider. Kesinlikle 5 derecenin altına düşürmemeye çalışacağız.’’

Zirai dona karşı seralarda soba yakma nöbetinin 10 ile 15 sürebileceğini kaydeden Yılmaz, ‘’Daha önce ilçede böyle bir kış yaşamadık. Normal olarak bir hafta yaşanır idi ancak kış şartları bu yıl çok çetin geçiyor ve soğuk hava etkili oluyor’’ diye konuştu.

Üreticilerden Muharrem Gür de örtü altı seralara dikilen domates fidelerine çocuklarına bakar gibi baktıklarını belirtti. Allah yüzümüze bakar da çektiğimiz bu sıkıntıları sonlandırır da yüzümüz güler diyen Yılmaz, ‘’Bin bir zahmet ile ürettiğimiz domatesler iyi para ederse borçlarımızı öder ailemizin nafakasını sağlar geçimini sağlarız. Şimdi tüm çabamız aşırı soğuklarda fidelerimizi dona vurdurmamak. Biz çiftçilerin tek umudu dikimini yaptığımız domateste başka umudumuz yok’’ şeklinde konuştu.

Üretici Cevdet Uysal ise, domates fidelerine ailelerine baktıkları gibi baktıklarını belirterek, ‘’Her şeyimizi ve tüm umutlarımızı bu domates fidelerine bağladık. Eğer fidelere şimdi bakmaz isek ürünü don vurur ve tüm emeğimiz boşa gider’’ ifadesini kullandı.  

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin