GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-01-2022 19:08   Güncelleme : 20-01-2022 20:00

Erdemli Tarihi Kışlardan Birisini Yaşıyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde tarihi kışlardan birisi yaşanırken, vatandaşların ‘’kar yağışı beklentisi’’ devam ediyor. Kar yağışı sahile kadar inerken okullarında 2 günlük kar tatili verilmesine neden oldu. Seralarda ve limon bahçelerinde vatandaşlar zirai dona karşı nöbetlerini sürdürüyor.

Erdemli Tarihi Kışlardan Birisini Yaşıyor

İlçenin yüksek kesimlerindeki Aydınlar, Tozlu ve  Sarıkaya mahallelerinin yer aldığı yazın nüfusun 80 ile 100 bine kadar çıktığı Avgadı yaylasın da etkili olan kar yağışının devamının gelecek beklentisi vatandaşları sevindirdi. 

Tüm yurtta olduğu gibi Erdemli ilçesinde de 2 gün süreyle etkili olan kar yağışı yaklaşık 30 santime ulaştı. En son 2017-2018 yılında yoğun kar yağışı alan yüksek kesimlere 3 yıl aradan sonra yağması vatandaşları da sevindirdi.

6 yıldır Aydınlar (Avgadı) Yaylasında esnaflık yaptığını belirten Eyüp Kılınç, ‘’En son kar 2017 ile 2018 yıllarında yağmıştı. Bu senede 3 gün önce tekrar yağmaya başladı. İnşallah tekrar yine bir yoğun kar yağışı bekliyoruz. Kışın burada esnaflar, yerli ve emekliler olmak üzere bin hane civarında kalıyoruz. Ama yazın nüfusumuz yaklaşık 80 ile 100 bin civarına çıkıyor.  Hafta sonu herkesi sucuk ekmek yemeğe davet ediyoruz”dedi.

Yayla sakinlerinden, Fatih Cırık, ”2 gün güzel kar yağdı, arkasından fırtına çıktı. Eksi 20’leri gördük. Bugün hava düne göre daha iyi. Bu kışın ilk karı yardı. En son 2018’de yağmıştı. Bu sene yağan kar 30 santim civarında. Önceki senelere göre yağan kara göre biraz az ama yine de çok şükür. Yine kar yağışı olacağı yönünde haberler geliyor beklentimiz bu yönde. Yeni yağacak kar yağışının 50 santime ulaşacağı beklentisi içindeyiz. Kıştan beklentimiz bu sene yüksek. Kar yağacak ki yazın susuz kalınmasın. Kış olmazsa sebze meyve burada olmaz, inşallah daha çok kar yağar” diye konuştu.

Bazı okullar 2 gün tatil edildi

Kar yağışıyla ilgili Kaymakamlıktan yapılan açıklamada ise “ İlçemizde Torosların yüksek kesimlerinde yeralan, aşağıda isimleri yazılı taşımalı okullarımız yoğun kar yağışı, tipi ve buzlanma sebebiyle iki gün süre ile (19 Ocak Çarşamba ve 20 Ocak Perşembe günleri) tatil edilmiştir. Okullar, Karayakup İlkokulu/Ortaokulu, Dağlı İlkokulu/Ortaokulu, Kösbucağı İlkokulu/Ortaokulu, Çamlı İlkokulu, Çerçili İlkokulu, Koramşalı İlkokulu, Aslanlı İlkokulu/Ortaokulu, Sarıkaya İlkokulu/Ortaokulu, Sorgun İlkokulu/ Ortaokulu, Güzeloluk İlkokulu/Ortaokulu, Şehit Ali İhsan Öger İlkokulu/Ortaokulları” denildi.

Öte yandan Erdemli Belediyesi’nin karla mücadele ekiplerinin de yüksek rakımlı yerleşim yerlerinde kar temizleme çalışması yaptığı aktarıldı.

 

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin