EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-01-2022 20:39   Güncelleme : 19-01-2022 20:39

E-Sınav Merkezi Erdemli’ye Hayırlı Olsun

Erdemli 15 Temmuz imam Hatip Ortaokulu bünyesinde oluşturulan ve Erdemli’lileri Mersin ve Silifke’ye gitmekten kurtaran Ehliyet Sınavları için e-sınav merkezi açıldı.

E-Sınav Merkezi Erdemli’ye Hayırlı Olsun

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkan Yardımcısı Rüştü Çınar, AK Parti Erdemli İlçe Başkan Yardımcısı Avukat Ziya Şimşek, AK Parti Erdemli İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Okul Müdürü Mahmut Sopalı, Özel Sürücü Kursu yöneticileri, görevliler ve öğretmenler katıldılar.

Erdemli e-sınav merkezinin haftanın 7 günü randevu ile hizmet vereceği belirtildi. Merkezde ehliyet sınavı yazılı sınavlarının bilgisayar ortamında daha hızlı ve sonuçlarının sınav bitiminde alınarak, en kısa sürede ehliyet alınmasının sağlanacağı kaydedildi. Merkezde her oturumda 20 kursiyer olmak üzere her gün sınav yapılacak.


Erdemli Kaymakamı Avni Kula ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, "Erdemli’ye açtığımız e-sınav salonumuz ilçemize hayırlı olsun" dedi.

AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Avukat Ziya Şimşek’de yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Bildiğiniz üzere Erdemlili vatandaşlarımız yıllardır Ehliyet yazılı sınavı için ya Mersin ya Silifke’ye gidiyorlardı.

Gerek ulaşımda yaşanan sıkıntılar gerekse zaman kaygısı vatandaşlarımızın üzerinde çok büyük stres ve kaygı yaratıyordu. Vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda gerekli çalışmalar yapıldı ve başta sayın kaymakamımız ve ilçe milli eğitim müdürümüz ve ilçe başkanımızın gayretleri sonucunda 17 Ocak 2022 tarihinden itibaren ehliyet yazılı sınavına girecek olan vatandaşlarımız Erdemli 15 Temmuz imam hatip ortaokulunda sınavlarına girecektir.

Öncelikle bu müjdeli haber tüm Erdemlimize hayırlar getirsin çabalarından ve emeklerinden dolayı sayın kaymakamımız Avni Kula’ya, Erdemli belediye başkanımız Mükerrem Tollu’ya  ilçe milli eğitim müdürümüz Yusuf Açıkyörük’e ve Ak parti Erdemli ilçe başkanımız sayın Serdal Kaya’ya teşekkür ederiz. Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi

Ehliyet (Elektronik) E-Sınav Nedir?

E-Sınav’a girmeden önce bilinmesi gerekenler nelerdir?

E- Sınav Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği merkezlerde Bilgisayar üzerinden yapılan sınavdır.

Merkezi sınav sistemi gibi aylarca beklemeye gerek kalmaksızın e-sınav merkezinin uygun gördüğü günlere randevu alınır.

E-Sınavdan Başarısız Olduğumuz Taktirde ?

E-sınavdan başarısız olduğunuz taktirde 15 gün bekledikten sonra yeni bir sınav randevusu alınabilir.

E-sınavdan başarısız olduğunuz taktirde 1 ay içerisinde yeni bir e-sınav randevusu alınması gerekmektedir. Aksi taktirde 1 hakkınız yanmış olacaktır.

E-Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır ?

Merkezi Sınav Sistemi gibi 12 gün beklemenize gerek kalmadan E-sınavdan Hemen sonra öğretmeninizden öğrenebilirsiniz.

E-Sınavına Başvuru Şartları Nelerdir ?

Sürücü kursunuzda verilen teorik eğitimler bittikten sonraki gün Randevu alabilirsiniz.

Önemli Notlar ;

E-sınavına 4 giriş hakkınız bulunmaktadır.

E-sınavdan merkezi sınava geçiş yoktur fakat Merkezi sınav sisteminden e-sınava geçiş mümkündür.

E-sınavı klavuzuna göre ; e-sınav başvurusu onaylanan aday en az 3 gün içerisinde randevusunu değiştirebilir.

Toplamda ilk yardım sorusu 12, trafik adabı sorusu 6, trafik sorusu 23 ve motor sorusu 9 adet olmak üzere 50 soru bulunmaktadır. E-sınavı ile merkezi ehliyet sınavı arasında soru sayısında değişiklik yoktur fakat E-sınavının süresi 45 dakikadır.

Sınavdan başarılı olabilmeniz için en az 70 puan (35 DOĞRU ) almanız gerekmektedir. Her soru 4 şıklıdır.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin